Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безмилостно за еврофондовете: Румъния е с над 5 пъти повече нови работни места от нас

20 ноември 2015, 16:05 часа • 9211 прочитания

България се е изкачила с две позиции по усвояване на европейските фондове от програмен период 2007-2013 година. Това показва справката на сайта на Генерална дирекция “Регионална политика” на Европейската комисия, предаде БГНЕС.

Брюксел е изчислил, че страната ни е усвоила 82,8% от европейските фондове. Това ни отрежда 22-ро място от общо 28 държави. Логичното заключение е, че през първия програмен период, в който България имаше достъп до европейската солидарност, страната ни ще финишира сред държавите, които са на опашката по усвояване на фондовете. За момента след нас са Чехия с 82,7%, Малта с 81,6%, Италия със 77,4%, Словакия със 75,4%, Хърватия със 71,6% и Румъния с 67,7%. Според последните данни на ГД “Регионална политика” Гърция е държавата в ЕС, която е усвоила най-много от европейските фондове – 96,8%, следвана от Естония, Литва и Португалия с по 95%.

Какво сме постигнали с тези пари?

Според справката сме успели да създадем точно 4 514 нови работни места с евросредства. ЕК изрично уточнява, че за ново работно място се счита такова, каквото не е съществувало преди това и е възникнало като резултат от изпълнен с евросредства проект, а не място, разкрито по проект, който е работел преди еврофинансиране. За сравнение Румъния, която е последна по усвояване, е създала 25 193 нови работни места. Това е дори повече от лидера по усвояване Гърция, където са създадени 24 487 работни места.

По темата "магистрали", статистиката сочи, че сме създали 223 километра нови пътища и сме ремонтирали 730 километра. Тук поне изпреварваме Румъния, която е създала 162 километра нови пътища, но пък е ремонтирала двойно повече от нас - 1436 километра

Интересен факт е, че при Гърция има статистика, която липсва при България и Румъния. Гръцката държава е подкрепила чрез евросредства 2 336 стартиращи предприятия.

Малко повече от месец преди изтичане на програмния период изглежда ясно, че страната ни няма да усвои около 15% от европейските фондове, които са й се полагали през първия програмен период от членството на България в ЕС. Голяма част от тези средства са компенсирани от вътрешния бюджет, което наложи и актуализация на бюджета за 2015 година.

Санкции

Европейската комисия поиска днес (20 ноември) от България и още 17 държави от ЕС да върнат общо 276 милиона евро от фондовете за селското стопанство. България следва да възстанови 316 957,85 евро, изразходвани неправилно, предаде БТА. Санкцията за България обхваща програмата "Развитие на селските райони". Освен нашата държава, пари ще връщат Чехия, Дания, Германия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Латвия, Литва, Холандия, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Швеция и Великобритания.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес