872 млн. евро – това е сумата, която „Атомстройекспорт” иска със заведеното в арбитражния съд в Париж дело заради спряното строителство на АЕЦ „Белене”. Това каза новият икономически и енергиен министър Драгомир Стойнев.
Министърът заяви, че България ще внесе контраиск и ще оспори искането на Русия. Искът ще бъде внесен от НЕК, като компанията ще опише какво дължи руската страна на България.
Според Стойнев България няма как да осъществи проекта в момента, тъй като няма необходимите средства. Никой не е водил преговори с Русия по въпроса – а единствено Народното събрание може да вземе решение за рестартиране на проекта, каза икономическият и енергиен министър в сутрешния блок на bTV.
Енергийната система и цената на тока
Според Стойнев в момента енергетиката в България е в колапс, като има няколко фактора, които са довели до това състояние. Единият са дългосрочните договори за изкупуване на енергия, а другият е липсата на обновление на системата. Министърът посочи още, че според последния доклад на Световната банка 60% от българите са „енергийно бедни”, т.е. не могат да си плащат тока (бел. ред. – според дефиницията на Световната банка енергийно беден е човек, който отделя повече от 10% от месечния си доход за плащане на електричество). Затова Стойнев си е поставил за цел да намали цената на тока.
Едно от възможните решения е предоговаряне на дългосрочните договори за изкупуване на електричество, особено във ВЕИ сектора, смята Стойнев. Според него това може да стане на базата на взаимни компромиси, защото е изключено държавата едностранно да прекрати договорите.
Друга мярка е премахването на тарифата за пренос на ток, смята Стойнев. Заради нея държавата е изгубила над 1,5 млрд. лева от възможността да изнасяме ток. Стойнев обаче не засегна въпроса ако махнем таксата за пренос, която важи и за унгарския ток например, какво би се случило с постъпленията и няма ли пак нашето енергийно производство пак да не е конкурентно.