Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Активите на КТБ и други банки във фалит ще могат да се продават и на доста ниска цена

05 април 2019, 10:40 часа • 5902 прочитания

Синдиците на банки в несъстоятелност ще имат възможност да продават безконтролно имуществото им при непрозрачни условия – с пряко договаряне и при първоначална продажна цена, не по-ниска от 30% от оценката по описа на съответния актив, ако не са успели да ги продадат 3 пъти на публична продажба. Цената може да се намалява до реализирането на продажбата на актива, но съгласно изготвени от синдика правила, оповестени на интернет страницата на съответната банка. Това предвиждат приетите окончателно на второ четене промени в Закона за банковата несъстоятелност, внесени в парламента от депутати от ДПС и подкрепени от ГЕРБ (стр. 6 от доклада - чл. 85, ал. 7). 

Промените дават основания за съмнения да се счита, че се цели придобиването на апетитни активи на фалиралата КТБ при по-изгодни условия на пряко договаряне.

Законодателството и в момента предвижда възможност за пряко договаряне, ако на търгове с явно или тайно наддаване не се яви купувач. За тази цел обаче е нужно разрешение от председателя на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете. Новите поправки премахват дори и този крехък контролен механизъм, давайки право на синдиците директно да продават активи на КТБ на избран от тях купувач.

Други поправки предвиждат премахнане на държавните такси, които синдиците дължат при водене на делата, най-вече при оспорването на цесии. В производствата по обжалване няма да се събира такса, ако кредиторът е придобил вземането и задължението си преди датата на решение за откриване на производство по несъстоятелност, но към момента на придобиване на вземането или задължението е знаел, че е настъпила неплатежоспособност или че е поискано откриване на производство по несъстоятелност.

С промените се транспонира европейска директива и се въвежда нов клас кредитори – притежатели на непривилигирован необезпечен първостепенен дълг. Той следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти. 

В случаите, в които по образувани от банката, синдика или фонда дела съдът е назначил "особени представители", техните възнаграждения ще се определят по Закона за правната помощ, където максималният хонорар е 450 лв.

Дава се възможност и за служебно вписване на кредиторите в списъка на приетите от синдика вземания, което според вносителите ще гарантира правата на кредиторите в случай на обявяване на недействителност на направено прихващане.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес