Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Агенцията за приватизация може да запорира сметки на "Булгартабак"

06 април 2016, 19:00 часа • 2533 прочитания

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АСПК) е констатирала, че предприятието "София - БТ" АД е прекратило производствена дейност, т.е. е спряло да работи, но това може да продължи не повече от 12 месеца. Това каза изпълнителният директор на Агенцията Емил Караниколов по време на заседание на икономическата комисия в парламента, на което присъстваше министърът на икономиката Божидар Лукарски, както и представители на синдикатите.

Докато депутати и синдикати обсъждаха ситуацията около "Булгартабак", работници от предприятието протестираха пред сградата на Народното събрание.

Караниколов обясни още, че две от осем производствени линии са демонтирани и по твърдения на ръководството са преместени в "Благоевград-БТ" АД. Шефът на АПСК припомни на депутатите, че от 310 предложения към работниците за прекратяване на трудовите правоотношения 271 са приети.

По думите му ако спирането на "София-БТ" продължи повече от 12 месеца или бъде спряно друго предприятие от холдинга, ще бъде наложена неустойка в размер на над 100 млн. евро, както е предвидено в приватизационния договор, или ще бъдат запорирани сметки и имоти.

Караниколов добави, че от Агенцията очакват отговор на писмото с искане за среща с ръководството на "Булгартабак". "Няма забрана по приватизационния договор за преместване на машини, но имаше твърдения, че те са изнесени извън територията на България. Утре влизаме на проверка в "Благоевград БТ" да видим, че производствените линии са там", каза още той пред депутатите.

По време на заседанието синдикатите поставиха въпроса кой е реалният собственик на компанията.

Никола Миленков от КНСБ настоя депутати и правителство да въздействат на мажоритарния собственик. "Ако се знае кой е той, да ни свържете с него, за да си кажем исканията", настоя той. Синдикалистът не прие обясненията, че накърнен медиен имидж е реалната причина да бъдат съкратени 400 души.

Министър Лукарски от своя страна за пореден път каза, че икономическото министерство няма правови възможности да търси кой е собственик на собственика. Той прехвърли топката към депутатите, като каза, че това е въпрос на законодателна инициатива. "В световен мащаб виждаме, че ситуацията с офшорките не е най-розовата", коментира той.

Депутатът от ДПС Йордан Цонев посочи, че стотици са предприятията в България, чиято крайна собственост не е ясна. "Такава е световната търговска практика и добре, че са събитията от последните дни, за да се оцени инициативата на парламента да ограничи офшорните компании", каза Цонев.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес