Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

647 ферми са с предварително одобрени проекти за 58,67 млн. лв.

15 април 2021, 22:20 часа • 1717 прочитания

647 проекта са предварително класирани по подмярка 4.1 “Инвестиции в земеделските стопанства” на Програмата за развитие на селските райони. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедура е 58,674 млн. лева. Субсидията е 50% от общия размер на допустимите разходи за проектно предложение. Парите са насочени към сектор “Животновъдство”, съобщиха от фонд “Земеделие”.

След приключване на приема на документи в ИСУН 2020 проектите по процедура “Целеви прием за земеделски стопани в сектор “Животновъдство” са били оценени от комисия. Резултатите от работата ѝ са публикувани на интернет страницата на фонд “Земеделие”. Всеки кандидат по процедура може да провери заявените и присъдени точки след предварителната оценка по критериите за подбор. Кандидатите, чиито проекти са получили по-малък брой точки, могат да подадат писмени възражения до Управляващия орган на ПРСР в 14-дневен срок от публикуване на списъка.

В четвъртък пък Върховният административен съд обяви за нищожна методика за намаляване и отказване на годишни плащания по мярката за “Агроекологични плащания” от селската програма за периода 2007 - 2013 г. Според магистратите методиката е нищожна, тъй като законодателят не е делегирал компетентност на министъра да издава този нормативен административен акт, с който се определят правила за намаляване или отказване на плащания на земеделските стопани. Става въпрос за текст, според който при проверка на място или при административна такава се установи, че за съответните парцели, животни или пчелни семейства не са спазени базови изисквания или изискванията по управление, плащания се отказват или намаляват по методика, утвърдена от министъра на земеделието Но съдът посочва, че тази методика е създадена по приложение в подзаконов нормативен акт, което противоречи на Закона за нормативните актове.

Тричленният състав е установил също, че методиката не е била обнародвана и в “Държавен вестник”. Неспазването на тази конституционно установена форма означавало, че няма правно действие на методиката. Делото е образувано през 2019 г. по жалба на физическо лице. Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС. Преди две седмици пък петчленен състав на ВАС окончателно обяви за нищожна методика за санкции по подмярка 4.1 от Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес