Въпреки часовете по биология и анатомия в училище, въпреки повишения интерес към тялото ни, тъканите, органите, функциите им и как да се справим с хроничните болести, да осъществим превенция и промоция на здравето и да предпазим себе си и хората, които обичаме, от заболявания, въпреки достъпността на информацията по различни здравословни теми на клик разстояние, има въпроси, на които повечето от нас не знаят отговора. Такъв е въпросът колко кости има в човешкото тяло.
Колко кости има в човешкото тяло?
Костите съставляват скелета на човека. Зрял индивид има 206 кости, намиращи се буквално навсякъде в тялото – крайниците, главата, ребрата и дори гръбначният стълб имат своята костна структура, чието здраве е от значение за подвижността, качеството на живот и общото здравословно състояние на хората.
Любопитен факт е, че противно на очакването бебетата да имат по-малко кости, тъй като размерите им са по-малки, то новородените са с около 300 кости, част от които се срастват по време на растежа, за да се редуцират до броя кости на възрастен човек.
Какво да правим, за да имаме здрави кости?
Как са разпределени костите в човешкото тяло?
- Черепът на човека има 74 кости, 8 от които са в мозъчния дял, а 67 – в лицевия. Тук следва да имате предвид, че може да откриете кости на неочаквани места – като подезичната кост например, както и че всички зъби се броят за кости. Към костите на главата и шията освен костите на черепа спадат и тези на средното ухо. Общият брой кости на главата и шията е 81.
- Туловището има 49 кости, почти по равно разпределени между гръдния кош и гръбначния стълб.
- Горен крайник или ръката има около 90 кости, като изключително любопитен е фактът, че значителна част от тях – цели 58 се намират на съвсем малко разстояние – от китката до върховете на пръстите.
- Подобно е и разпределението на костите на долните крайници, където повечето кости се намират на ходилото – цели 56.
Костите в човешкото тяло – същност и функции
Здравето на костите е от ключово значение. Костните проблеми като например остеопорозата водят до затруднено придвижване и намалена двигателна активност, болка, скованост и намаляват качеството на живота. Грижата за тези 206 кости е грижа за цялостното здраве. А как да се погрижим за костите си?
За да си отговорим на този въпрос следва не само да знаем колко кости има в човешкото тяло, но и от какво са изградени те и какви са функциите им. Костите са изградени от съединителна тъкан, калций и специализирани костни клетки. Повечето кости съдържат и костен мозък, където се произвеждат кръвни клетки. Костите заедно с мускулите и ставите формират мускулно-скелетна система, на която дължим подвижността си. Проблемите с костите намаляват подвижността и изискват своевременна диагностика и лечение.
Костите в човешкото тяло – как да ги съхраним здрави?
За здравето на костите от съществено значение са балансираният хранителен режим с осигурен прием на всички важни за костите витамини и минерали и недопускане на дефицити, умерена физическа активност, правилните нива на различни хормони и своевременно лечение за заболявания, оказващи отрицателно въздействие върху костите.
Какви храни трябва да ядете за здрави кости?
Костите боледуват от редица заболявания, част от които са и животозастрашаващи, а не само влияещи негативно на качеството на живота чрез намаляване на подвижността. Сред болестите са:
- фрактури – счупване,
- остеопороза – загубата на костна плътност, от която страдат предимно възрастните хора и най-вече жените след менопауза,
- остеомиелит – инфекция на костта,
- остеит – възпалителни процеси в костите,
- фиброзна дисплазия – необичаен растеж или подуване,
- рахит – затруднено или невъзможно развитие на костите, причинено от дефицит на витамин Д,
- множествен миелом – рак на плазмените клетки в костния мозък,
- рак на костите – може да бъде първичен или попаднал в костите поради разсейки, които са резултат на онкологично заболяване в друг орган като рак на гърдата при дамите.
Дългият и плашещ списък от костни заболявания, който далеч не е изчерпателен, прави въпроса от какво се нуждаят костите, за да бъдат здрави, от ключово значение. Костите се нуждаят от балансирано меню, от прием на препоръчителните дневни дози витамини и минерали, от поддържане на адекватни нива на калция и витамин Д в кръвта, от най-добрите източници на витамин С, който е крайно необходим, тъй като стимулира производството на клетки, образуващи костите, от силови тренировки с тежести, съобразени с индивидуалните пол, възраст, възможности и здравословно състояние, които тренировки насърчават образуването на нови кости, от точната консумация на протеини – нито прекомерна, за да не извлече калция от костите, нито недостатъчна, за да не навреди на здравето им, от омега-3 мастни киселини, колаген, магнезий и цинк.
Статията има само информативен характер. Посъветвайте се с вашия лекар относно здравето на костите ви и дневния режим, който да го подпомагате.