Влиянието на алкохолните напитки върху здравословното състояние е широко обсъждана тема. Злоупотребата с алкохол се осъжда и сочи като пагубна за черния дроб, нарушаваща нормалното функциониране на редица органи и системи. Може ли обаче алкохолът, консумират в ограничени количества, да е полезен? За да разберете, вижте как влияе алкохолът на сърцето.
За прекомерната консумация на алкохол и вредите от нея
Алкохолизмът е болест, зависимост, при която пристрастеният се нуждае от помощ и адекватно лечение. Не само алкохолиците обаче са застрашени от опасното въздействие на спиртните напитки, консумацията на алкохол може да има фатален край дори в малки количества, тъй като замъглява съзнанието, прави потребителите непредпазливи, което води до рисково поведение, шофиране в нетрезво състояние и други, застрашаващи живота. Важно е хората да познават рисковете, свързани с консумацията на алкохол, и да ги избягват. По данни на СЗО за 2019 г. над 2,6 милиона смъртни случая са причинени от консумация на алкохол – плашеща статистика.
Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост
Консумацията без мярка води до проблеми с функционирането на редица органи, като най-често е засегнат черният дроб. Сред рисковите фактори за развитие на чернодробна цироза и потенциално фаталния ѝ край е именно злоупотребата с алкохол. Сред рисковете и вредите от системната консумация на алкохол, са:
Рискове, свързани с опасността от развитие на незаразни и хронични заболявания като болести на черния дроб, сърдечно-съдови заболявания и други, като делът на пациентите, развили сърдечно заболяване като следствие на злоупотребата с алкохол и починали от него, е значителен – около половин милион случая годишно. Тази статистика отговаря категорично на въпроса как влияе алкохолът на сърцето, ако визираме злоупотребата със спиртни напитки.
Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак
Повишен риск от онкологични заболявания, тъй като алкохолът е канцероген, увеличаващ риска от развитие на рак на гърдата, черния дроб, главата, шията, хранопровода и дебелото черво.
Рискове за психичното здраве, депресия, тревожност и разстройства, свързани с употребата на алкохол.
Риск от травматизъм, най-често пътен травматизъм, след употреба на алкохол, както и риск от падане, удавяне, изгаряния, наранявания, сексуално насилие и други противообществени прояви, които се наказват сурово от закона или чиито последствия са пряк риск за живота и здравето не само на употребилия алкохол, но и на хората около него – близки, семейство, приятели или случайно попаднали в близост непознати.
Още: Гърция отчете спад в цените на храните
Повишен риск от инфекциозни заболявания като туберкулоза и ХИВ.
В дългосрочен план злоупотребата с алкохол или ежедневната консумация повишва риска от социална изолация, семейни проблеми, проблеми на работното място, финансови проблеми и безработица.
Всички тези рискове и вреди от употребата на алкохол дали ни дават ясна и правилна картина как влияе алкохолът на сърцето? Оказва се, че не. Удивителен е фактът, че алкохолът може да окаже ползотворно въздействие върху сърдечната система, като обаче следва да имате предвид, че говорим за консумация на минимални количества и най-вече за консумацията на червено вино – еликсирът за сърцето и здравето, консумиран като лекарство, а не в щедри количества.
Как влияе алкохолът на сърцето и може ли да бъде полезен?
Още: Лекар: Това са двете най-вредни храни за черния дроб след алкохола
Някои изследвания сочат, че консумацията на алкохол в малки количества и особено консумацията на червено вино редуцира риска от смърт от сърдечни заболявания. Ключовата дума тук е малки количества – 50 мл. вино, 20 мл. твърд алкохол, а не едно-две питиета – количества, характеризирани като умерени, а не като минимални. Умерените количества алкохол могат да помогнат за леко повишаване на нивата на „добрия“ холестерол в кръвта, ценен за елиминиране на лошия холестерол, а червеното вино се възприема като щит за сърцето, благодарение на антиоксидантите, които съдържа. Така алкохолът, на който се гледа като на потенциален убиец, не се оказва чак толкова черен и страшен, ако визираме как влияе алкохолът на сърцето.
Още: Как тялото ви се променя, когато кажете "не" на алкохола
Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация, нито насърчава консумацията.
Източник: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/alcohol