Един нокът може да разкаже много за здравето на собственика си. Просто погледнете формата и цвета му.
Лекарите наричат белите петна по ноктите левконихия и повечето хора са изпитвали това явление поне веднъж в живота си. По правило това е само малък козметичен дефект, но се случва, че когато се появят, трябва да се консултирате с лекар.
Кожата плътно приляга към нокътя, поради което има равномерен розов цвят. Но понякога се случва и под нокътната плоча да се образува празно пространство. Изглежда като бяло петно или ивица.
Левконихията показва наличието на следните проблеми:
· липса на цинк или калций;
· дефицит на желязо в организма (желязодефицитна анемия)
· заболяване на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм)
· чернодробно заболяване (хепатит, цироза)
· гъбична плака по ноктите
· алергия
· сърдечна и бъбречна недостатъчност
· кожна патология (псориазис, екзема)
· заболявания на стомашно-чревния тракт (пептична язва, улцерозен колит)
· Инфекции на дихателните пътища (пневмония, ТОРС)
· психоемоционално пренапрежение
Между другото, напречните бели ивици са доста често срещан симптом на отравяне с арсен или олово.
И това не е всичко, което може да се научи от ноктите за собственика. Специалист, например, ще забележи повишена чупливост на обраслия ръб на нокътната плоча. И той ще заключи, че на човек му липсват мастноразтворими витамини А и Е.
Но пунктираните вдлъбнатини, подобни на малки следи от инжекции, минаващи по цялата нокътна плочка, често показват псориазис или екзема. Този симптом се нарича упоритост, подобна на напръстника.
Ако върховете на пръстите са удебелени, тогава те се наричат тъпанчета или пръсти на Хипократ - той беше първият, който обърна внимание на удебеляването на крайните фаланги при някои пациенти. Това е симптом, при който нокътните плочи се сгъват напред и изглеждат като очила за часовник. Тази форма е един от диагностичните признаци на тежките заболявания на сърдечно-съдовата система (ендокардит) или белите дробове (рак, туберкулоза).
Синкавият цвят на ноктите, между другото, показва, че в кръвта има малко кислород. Това се случва при заболявания на белите дробове и сърдечно-съдовата система, както и при желязодефицитна анемия.
Във всеки случай не трябва да правите диагноза въз основа на статии в интернет и да се паникьосвате. Ако забележите някакви аномалии, свържете се с вашия терапевт.
Какви витамини да приемате с бели петна по ноктите?
За да останат здрави нокътните плочи, трябва да ядете храни, богати на витамини и минерали.
Сред важните витамини за бели петна по ноктите се разграничават следните:
1. Витамин В7 (биотин) - осигурява метаболизма на мазнините, аминокиселините и въглехидратите в човешкото тяло, което от своя страна укрепва нокътните плочи, стимулира растежа им и премахва назъбванията.
2. Витамини от група В (фолиева киселина) - осигуряват образуването на червени кръвни клетки, тънките и чупливи нокти с тъмни ивици означават дефицит на витамини от тази група.
3. Желязо - осигурява транспортиране на кислород до структурите на тялото (ноктите), при желязодефицитна анемия могат да се образуват белези и вдлъбнатини, желязото помага за нормализиране на метаболизма на ноктите
4. Магнезий - участва в повече от 300 биохимични процеса, синтезира протеин, който е пряко отговорен за здрави и здрави нокти. При липса на този микроелемент ноктите се чупят, образуват се вертикални ивици и клъстери.
5. Омега-3 мастни киселини – подхранват нокътната плочка, имат противовъзпалителен ефект, осигуряват здрав растеж на ноктите.
6. Витамин С - участва в образуването на колаген, който осигурява правилния и бърз растеж на ноктите, повишава здравината им,
7. Цинк - подобрява имунитета, насърчава процесите на регенерация, подобрява качеството на ноктите и косата, премахва белите петна.
Превод:goodhouse.ru