Ако изглежда, че знаем много за алкохолните напитки и тяхната консумация, то научните изследвания върху махмурлука са изненадващо ограничени. Настоящите работещи теории предлагат само частични обяснения или са опровергани от други изследвания. Така че всъщност не знаем с точност какво причинява махмурлука, но имаме някои предположения.
Четири популярни теории за махмурлука
Както вероятно знаете, главоболието и сухотата в устата са често срещани симптоми на махмурлук и вероятно произтичат от дехидратация. Пиенето на алкохол ви кара да се дехидратирате, защото етанолът – алкохолът в най-чистата му форма – е диуретик: кара ви да ходите по малка нужда. Въпреки това няма връзка между вазопресина (хормон, свързан с дехидратацията) и тежестта на махмурлука. Така че вашият махмурлук е нещо повече от липсата на достатъчно вода в тялото ви.
Друга теория е свързана с неправилно разпределените ензими. Когато тялото ви преработва алкохола, ензимът NAD+ се трансформира в алтернативна форма, NADH. Телата ни използват NAD+ за метаболитни функции, като усвояване на глюкоза и регулиране на електролита. Колкото повече пиете, толкова по-малко NAD+ остава в тялото ви, за да изпълнява тези основни метаболитни задачи. Доста неудобно, нали? Но тази теория е опровергана от проучване, което не открива връзка между по-ниските нива на електролити или глюкоза и по-тежкия махмурлук. Може би липсата на NAD+ не е проблемът.
6 навика, за които не предполагате, че предизвикват главоболие
Някои хора смятат, че някои видове алкохол причиняват по-лош махмурлук от други. Това може да е вярно: процесът на ферментация произвежда страничен продукт, наречен конгенери, и телата ни не ги харесват, тъй като съдържат химикали, които телата ни смятат за отровни. За съжаление именно тези конгенери правят всичко от бирата до брендито толкова вкусно. Обичаме тези ароматни химикали, дори и химикалите да не ни обичат!
Най-силната теория в момента предполага, че не алкохолът ни кара да усещаме махмурлук, а по-скоро това, в което телата ни трансформират алкохола: ацеталдехид, химикал, който може да бъде до 30 пъти по-токсичен от алкохола. Някои изследвания показват, че нашата имунна система може да е причината ацеталдехидът да засяга някои от нас по-зле от други, въпреки че това все още не е доказано.