Помислете за предимствата на черешите по отношение на полезните вещества в техния състав:
· Антоцианин. Той е този, който придава на черешата толкова богат цвят. Благодарение на антоцианин, продуктът се абсорбира добре при хранене.
· Кумарин. Той служи като отлична профилактика с такова заболяване като артериална склероза, тъй като понижава коагулацията на кръвта.
· Фолиева киселина. Положително влияе върху състава на кръвта.
· Елагинова киселина. Веществото предотвратява развитието на раковите клетки.
Череши - вдигат или свалят пикочната киселина
· Много витамини и следи елементи. Витамини А, В, както и полезен за кожата, витамин С се допълва с такива микроелементи като желязо, магнезий, кобалт. Следователно черешата е добра за анемия, придружена от дефицит на желязо. Отделно бих искал да отбележа витамин В8 - инозит, активиращ метаболитни процеси.
Сред положителните свойства се отличават:
· Укрепване на сърдечно -съдовата система. Черешата подобрява хематопоетичната функция, понижава нивата на холестерола и прави стените на кръвоносните съдове по -еластични.
· Те могат да действат като леко слабително, както и да облекчат възпалението в стомашно -чревния тракт.
· Със студен черешов сок има отхрачващо и антипиретичен ефект.
· Черешата се използва при лечението на артрит и радикулит, тъй като антоциалите отстраняват пикочната киселина от кръвта и ставите.
· Поради високото съдържание на витамини, горските плодове имат укрепващ ефект върху имунната система.
Може ли да се ядат череши при диабет?
Защо никога не трябва да ядете череши на гладно?
Въпреки огромния брой положителни свойства, черешите са богати на органични киселини, което не се препоръчва да се използват в големи количества - не повече от 1 чаша при хранене. Важно е да наблюдавате тази доза, дори ако нямате заболявания, в които никога не трябва да ядете череши:
· Алергични реакции или олиноза.
· Повишена киселинност на стомаха, гастрит.
· Стомашната язва е в стадий на обостряне.
· Цистит.
· Хронични заболявания на дихателната система, по -специално белите дробове.
Също така, не можете да ядете череши на гладно, тъй като това може да доведе до дразнене на стомашната лигавица. Препоръчва се да изплакнете устата след използването на череши, за да се избегне унищожаването на зъбния емайл. Опитайте се да не поглъщате черешовите костилки. Когато поглъщат, те отделят синална киселина, която е отровна за човешкото тяло. Но ако все пак случайно погълнахте няколко костилки, няма причина за безпокойство.