Изглежда неинтуитивно, нали? Ами не е много. Всъщност в това има много логика и в нашето общество има успешни хора, които са били ученици с ниски оценки в училище, но са имали голям успех в живота си, като Стив Джобс.
Всъщност трябва да сме наясно, че училищните оценки са само число и там, където наистина се крие успехът, не е в оценката след явяване на изпит. Той се състои в усилията на ученика, в неговото желание и мотивацията му да учи.
Оценките не отразяват реалността
Това е така, оценките не отразяват реалността по отношение на интелектуалния капацитет на децата, нито отразяват техните способности. Колкото и да мислим за важността на изпитите или оценките, истината е, че това не е всичко за добро обучение и добро бъдеще за тези, които днес са деца или юноши.
Не е нужно да имате перфектни оценки, за да има момче или момиче обещаващо бъдеще. Добрите оценки не носят щастие, а лошите не трябва да заклеймяват учениците. В допълнение към усилията, друг важен фактор за бъдещ успех е постоянството.
Нека разгледаме няколко примера:
Стив Джобс или Бил Гейтс никога не са завършили колеж
Сергей Королев (изстреля първия изкуствен спътник в космоса) не е бил добър в училище и не е получавал добри оценки
Джоузеф Бродски, който получи Нобелова награда за литература, е бил сред най-лошите ученици в своя class.
Всъщност училището е добре за изучаване на основите на живота, но не ви подготвя за бъдещето, нито ви подготвя за самостоятелен живот. Успехът изисква:
- Емоциа
- Мотивация
- Страст
- Постоянство
- Учете се от неуспехите
- Погледнете грешките си все едно сте учител
И всичко това не винаги се научава в classната стая. Всъщност тези, на които им е по-трудно да получат очакваните добри оценки, трябва да се справят с разочарованието, с неуспехите, те трябва да се научат да управляват тези емозии в детството и да преодоляват несгодите.
Те се научават да рискуват, да търсят решения, да използват креативността си, за да бъдат успешни в краткосрочен и дългосрочен план. Всичко това ги прави необикновени възрастни с голям потенциал. Потенциал, който не трябва да бъде подкопаван от лоши оценки и нито един ученик не трябва да бъде етикиран по-добре или по-лошо само заради оценките си.