Понякога след боядисване на косата има неприятно усещане за сърбеж и дразнене на скалпа.
Алергична реакция към боя за коса
По правило алергията може да се появи веднага или в рамките на няколко минути, след като боята влезе в контакт с кожата или човек вдишва нейните изпарения. Алергичната реакция към боя за коса се характеризира със следните симптоми:
· усещане за парене, изгаряне или сърбеж на мястото на нанасяне на боята;
· подуване на устните, езика, устата или лицето;
· червени очи и сълзене;
· подуване на дихателните пътища;
· напрежение в гърдите, затруднено дишане;
· чувство на слабост, гадене, замаяност или загуба на съзнание.
Ако се появят тези симптоми, незабавно спрете да използвате боята и незабавно потърсете медицинска помощ от лекар. Ако се установи, че имате непоносимост към компонентите, включени в боята за коса, тогава трябва да намерите алтернативен вариант.
Боядисване косата - на колко време да се прави
Агресивни компоненти в боята
Те са химикали, които могат да имат отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве. Осигуряват висока издръжливост и също така причиняват алергии, отравяния, дразнене на очите и дихателните пътища.
Сред агресивните компоненти в боите са тежки метали, разтворители, формалдехид, изоцианиди, фталати, епоксидни смоли, амоняк, пероксиди и други вещества. Някои от тях могат да бъдат канцерогенни, токсични или дори експлозивни.
При избора на боя е необходимо да се вземе предвид наличието на токсични компоненти и да се вземат предпазни мерки при работа с тях. Препоръчително е да изберете екологично чисти бои, които съдържат минимално количество вредни вещества и нямат отрицателно въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
Срок на годност и съхранение на боята
Срокът на годност на боята се определя от производителя и се посочва върху опаковката на продукта. Обикновено варира от една до 3 години. Срокът на съхранение зависи от следните фактори: състав на боята, условия и температура. Но има моменти, когато срокът на годност се променя. Това се дължи на три процеса:
· Физически процеси като изсъхване на боята могат да доведат до свиване на продукта и неизползваемост.
· Химическите процеси влияят върху промяната в структурата на боята, което може да доведе до загуба на нейните свойства (цветът става по-малко наситен или изобщо не се появява на косата).
· Биологичните процеси водят до развитие на микроорганизми в боята, което причинява образуването на гъбички и мухъл.
Боята трябва да се съхранява на сухо и хладно място, далеч от пряка слънчева светлина. И след отваряне, използвайте веднага.
Боядисването на коса – през колко време да го правим?
Как да намалим дискомфорта след боядисване?
Неприятните усещания след боядисване включват сухота, сърбеж, лющене и дори болка. Има обаче няколко прости препоръки при боядисване, които ще ви помогнат да сведете до минимум тези неприятни усещания:
1. След боядисване можете да направите успокояваща маска на базата на мед, кокосово масло и яйца. Това не само ще ви помогне да овлажните косата си, но и ще я възстановите след боядисване.
2. Не се препоръчва използването на преси за изправяне, маши и сешоари веднага след боядисването, тъй като излагането на високи температури може да причини зачервяване и сърбеж на скалпа.
3. Ако косата ви е била подложена на сложно боядисване, можете да сведете до минимум последствията, като използвате шампоани без сулфати. Те са създадени на базата на нежна формула и съдържат компоненти, които помагат за възстановяване на кутикулата на косъма.
4. Оставете балсама да действа 2-3 минути и изплакнете с хладка вода. Това ще ви помогне да овлажните косата си и да намалите чувствителността.