Във всяка кухня един от важните продукти е брашното. То е важна съставка в много печива и се използва при приготвянето на различни храни – да не говорим пък, ако искаме да си опечем домашен хляб. Но се оказва, че при определени условия брашното може да експлодира. Така ли е наистина или това е пореден евтин фейков слух от типа „една жена каза“?
Има един прочут разказ на Джек Лондон със заглавие „Потомъкът на Мак-Кой“. В него се разказва за кораба „Пиренеи“, натоварен с пшеница, която по време на плаването се самозапалва. Екипажът едва успява да спусне спасителните лодки и да напусне горящия кораб. Но как така зърното се самозапалва и дали това не е просто художествена фантазия?
Всъщност един пакет или чувал брашно не са никаква опасност. Ала по принцип големи количества не само брашно, но и други подобни продукти може да избухнат, ако концентрацията им достигне определени нива. Например, брашното става взривоопасно в случай, че 1 кубичен метър въздух съдържа 50 грама негови частици. Ясно е, че подобни страхове могат да се сбъднат само в затворено пространство. При това, експлозията изисква кислород и наличие на огън или най-малкото искра. Защо е така? Защото такива са свойствата на частиците на подобна смес. Когато са разпръснати във въздуха, способността им да абсорбират кислород се увеличава рязко. А кислородът е необходим елемент в процеса на горене.
Торба, натъпкана със суха смес праховидни частици, също не избухва. Но когато тези частици се разделят, разпръснат и запълнят въздуха във вид на прах, тогава всяка от тях е обвита с кислород. Ако отнякъде възникне обикновена искра, подобна смес може и да детонира. Затова частиците от обикновеното пшенично брашно, които са наситили въздуха с висока концентрация, стават доста опасни. Но дали това са просто хипотетични разсъждения или наистина се е случвало и в реалната действителност?
В действителност при съхранение на обичайните малки количества брашно или други такива продукти в домашни условия няма как да стане експлозия. Но в производството такива случаи, за съжаление, са имали място – и са причинявали истински катастрофи. Например, през 1970-те години на територията на Съветския съюз станали няколко такива експлозии. Също имало и много тежък случай в американския щат Минесота през 1878 г. Поради нарушаване на правилата за безопасност възникнала искра в електрическо табло, която запалила въздушната суспензия в склад за брашно. Избухнал мощен взрив, който разрушил не само главната мелница, но и още 5 по-малки в района.
Въпреки че днес всичко това се знае и съответните държавни контролни органи вземат необходимите мерки, такива инциденти се случват и в наши дни. Поради това в много страни по света са издадени строги правила как безопасно да се работи там, където са концентрирани големи количества зърно и брашно в складове, отделни мелници и зърнокомбинати.