Един от най-използваните и следователно най-цапаните уреди в дома е готварската печка. От постоянното ползване, нещото по нея, което пипаме най-често са точно готварските копчета за регулация на температурата. Изцапаните ръце, лепкавото тесто, пръскането на мазнина от котлоните - никога не пропуска да стигне до тях.
Но как да ги почистим добре, като формата им е трудна за достигане навсякъде, а и под тях също остава мръсотия?
Първо, определете какви са копчетата - сменяеми или несменяеми. Това е лесно. При издърпване ако то се изважда към вас и се отстранява, значи е сменяемо. Ако колкото и да го дърпате то не се вади, значи са несменяеми и по-добре не напъвайте прекалено силно, за да не го счупите.
И в този случай ето вариантите са почистване.
Сменяеми.
При тях почистването не е трудно. Премахнете всички копчета и подгответе дълбок съд с гореща вода. В нея разтворете настърган сапун, препарат за пране или веро. Пуснете копчетата в разтвора за около 15 минути, а след това със стара четка за зъби ги изтъркайте добре от всички страни. Така ще блеснат от чистота.
Този месец открих най-ефективния начин за почистване на фугите в банята
Несменяеми.
С тези е малко по-сложно, а и отвътре е почти невъзможно да бъдат почистени. Но от външната страна няма да имате проблем. С памучни тампони, клечки за зъби и четка за зъби. Леко намокрени копчетата ще бъдат лесни за почистване и за труднодостъпните места с клечките за зъби. С памучните тампони ще попиете мръсотията около тях. С тях също, напоени в хлорен детергент, можете да почистите регулаторите от всички страни, а след това изплакнете с топла вода.
Ето и няколко вида средства, за добро почистване на регулаторите, тъй като магазините предлагат толкова различни препарати, които държат високи цени и рядко сме сигурни дали ще свършат работа.
АМОНЯК
Изненадващо, амониевият хидроксид е страхотен препарат за почистване на мебели и уреди, че и дори бижута. Специално за почистването на печката ще ви са ви нужни капки “амоняк анасон”, а не чист амоняк. Той е отровен при вдишване, докато капките са безопасни, дори не се нуждаят от разтваряне. Навлажнете някакъв памучен плат с него и избършете копчетата.
ОЦЕТ
Той е подходящ само за тези копчета, които се премахват, защото трябва да се поставят в съд и да бъдат залети с 200 мл оцет и 700 мл вода. После ги сложете на котлона и кипнете за 7-10 минути, а после изхвърлете водата и оставете копчетата да се охладят. Подсушете ги и ги върнете обратно.
Хитринки за лесно почистване на загоряла тенджера или тава
МОКРИ КЪРПИЧКИ
Понякога мокрите кърпички могат да бъдат достатъчни и най-лесния вариант за почистване. Когато не можете да стигнете с тях до определени места ги увийте около пръста си и търкайте с него по-особените места.
ЛИМОНОВ СОК
Той разтваря почти всички мръсотии, когато е концентриран. Трябва ви сока от един лимон и четка за зъби.
Напоете я в сока и търкайте всички места с нея, а ако не помага сложете малко сода в сока и използвайте отново четката за зъби. Накрая изплакнете с чиста вода и забършете с гъба.