През есенно-зимния период е добре да добавите повече подправки към вашата диета, особено джинджифил, куркума и асафетида - те действат антибактериално и антивирусно на имунната система. С настъпването на студа и ветровитите дни, през този сезон все повече хора настиват и се оплакват от различни заболявания на ушите, носа и гърлото. Аюрведа препоръчва добавянето на лимон и мед към гореспоменатите подправки в напитките и пиенето на билкови чайове, защото те са не само вкусни, но и полезни – имат превантивно и терапевтично действие.
За много хора напитките от джинджифил почти са се превърнали в основното народно средство за борба с настинките. Сгрява, изкарва токсините и има тонизиращо действие върху тялото. Други полезни свойства на сока от джинджифил включват подобряване циркулацията на кръвта в мозъка, подобряване на паметта и подпомагане на подобряването на тонуса на кожата.
За литър чай са необходими два или три супени лъжици настърган или нарязан джинджифил, също толкова количество мед, но не бива да забравяме, че трябва да се добави в топли, а не горещи напитки, защото иначе ще изгуби вкусовите си свойства. Ако е необходимо, добавете малко черен пипер и сок от лимон или портокалов сок (можете да го нарежете). Добавете джинджифила във вряща вода и гответе за 2-3 минути. Прецежда се, добавя се малко мед, черен пипер. Можете да сложите и листенца мента.
Чаят от липа има противовъзпалително и изпотяващо действие, отхрачва при бронхит и кашлица и изкарва токсините от тялото. Препоръчително е да се пие, когато високата температура е придружена от настинка. Полезно за дихателната система и помага при безсъние. Но трябва да запомните, че чаят Бодхи стимулира сърцето, което може да доведе до превъзбуда на нервната система.
Така че не е нужно да пиете много всеки ден. За приготвянето на липов чай са ви необходими четвърт чаша липов цвят, 2 супени лъжици зелен чай и мед на всеки 1 литър вода. Изсушените цветове трябва да бъдат поставени в глинен или керамичен съд, напълнен с гореща, но не и вряща вода, около 90-95°C. Покрийте плътно, увийте в кърпа и оставете да престои петнайсетина минути. После може да добавите зелен чай и да го оставите за 2-3 минути да се запари. Накрая прецеждате и когато е готов и изстине достатъчно, в чая може да добавите мед и няколко лимонови резена.
Шипковият чай също може да подобри отлично имунитета и да помогне да се справите с появата на различни настинки и възпаления. Редовното пиене на този вид чай действа благоприятно върху функциите на диуретичната система и стомашно-чревния тракт. Въпреки това, ако страдате от гастритни проблеми, язва или сте склонни към тромбофлебит, пиенето на шипков чай е много необходимо.
За приготвянето на литър шипков чай са ви необходими около пет или шест плода сушена шипка, 2-3 супени лъжици мед, две чаени чаши сок от лимон. Не е нужно чая да бъде кипван, защото това ще намали високото съдържание на витамин Ц в шипката. Просто може да сипете врялата вода върху плодовете и да оставите да се запари за десетина мин. Добре е да налеете чая в глинена чаша или съд. Прецеждате после течостта, оставяте да се охлади замалко и се добавя мед или сок от лимон за овкусяване.