Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топ съвети за справяне с токсичните роднини

29 септември 2021, 14:00 часа

Много от нас имат роднини, които ги дразнят с поведението и действията си. Въпреки че са ни близки, те често си позволяват да ни манипулират или просто не се държат по възможно най-добрия начин.
Експертите по биоенергия споделят топ съвети за справяне с токсичните роднини.

1. Не се опитвайте да ги промените, приемете ги такива, каквито са

Токсичните роднини ( а и не само те, но и токсичните хора) просто трябва да бъдат приети такива, какъвто са. Важно е да осъзнаете, че те няма да поискат да се променят, защото са убедени, че всичко с тях е наред. Освен това желанието ви да ги промените, може да доведе до кавги, скандали и окончателно усложняване на ситуацията.

2. Опитайте се откриете и положителните им качества

Човек не може да бъде винаги само и единствено лош. Всеки има свои положителни качества. Ако близките непрекъснато ви поучават или критикуват сякаш сте малко дете, опитайте се да се съсредоточите върху положителните им качества. Може би те знаят как да ви подкрепят в трудни моменти.

3. Поставете си граници

Когато общувате с токсичен човек, независимо дали е ваш роднина или не, е много важно да си поставите граници. С други думи, трябва да определите темите, по които никога няма да говорите с тях. Струва си да направите това без излишни нерви и скандали. Тази техника работи чудесно в повече от половината случаи.

4. В никакъв случай не реагирайте огледално

Ако сте разстроени от това, което вашият близък прави или казва, не се опитвайте да му отвърнете по същия начин. Не правете опити да го разстроите. Ако това рядко води до проблеми с непознат човек, то с роднина ще доведе до влошаване на отношенията. По този начин само ще разпалите враждебността между вас и ще засилите негативизма в отношенията ви.

5. Запазете неутралност

Повечето токсични роднини се отличават с желание да контролират някои области от живота ви: работа, любов, свободно време. Те се опитват да ви контролират, като ви карат да правите това, което искат. Ако смятате, че разговорът върви в подобна посока, по-добре си спомнете неутралните отговори: „Да“, „Не“, „Добре“, „Нормално“, „Добре“.

Няма нужда да произнасяте фрази с ярък емоционален заряд, да се занимавате с полемики и дискусии. Това определено няма да доведе до нищо добро. Ако получите съвет, кажете: „Благодаря за загрижеността. Ще се справя с това. "

Не повишавайте тон в разговора си с тях. Този психологически трик винаги работи.

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес