Мостовете са сред най-важните съоръжения, имащи ключово значение по отношение на транспорта, търговията и връзките между едни части от страната с други или между две страни. Такава е ролята на моста между Русе и Гюргево например, който мост изиграва и активна роля в културното развитие на града – лесен за обяснение факт, като се има предвид, че построеният през 1954 година мост между двете държави, свързан с подписан „договор за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ”, улеснява проникването на чужди култури и позволява движението на хора, стоки и капитали от/за Румъния, което създава благоприятни възможности за запознаване с чуждите практики и за заимстване от тях.
Модата и архитектурата в Русе пък са повлияни от Виена благодарение на свързаността на двата града чрез водите на река Дунав и изградените транспортните връзки, позволяващи развитието на търговията, както и предоставящи възможност на по-заможните русенци редовно да пътуват до западноевропейския град за ежедневни битови дейности като пазаруване, привнасяйки по този начин облика на Виена в Русе.
Очевидно главната роля на мостовете е да свързва хората и да улеснява придвижването, както и да осигурява преминаването на места, където това би било невъзможно без мостове, но предназначението им далеч не се изчерпва с тези цели. Много от по-старите мостове, чиято история е богата и впечатляваща и са изградени от известни майстори, имат отношение към развитието на туризма и са обект на посещение от туристи днес, което оказва позитивно въздействие върху икономиката чрез генерираните приходи от туризъм.
Такъв мост, който днес е забележителност и туристически обект например, е Дяволският мост. Обикновено в туристически атракции се превръщат най-старите мостове с най-любопитна история или митове, свързани с тях, както и построените от известни майстори. А знаете ли какво е значението на най-високите мостове в България и кои са те?
10 моста в Европа разказват...
Най-високите мостове в България – топ 5
Най-високите мостове в България не са от най-популярните поне сред туристическите среди. За разлика от мостовете на старите майстори, които са обект на интерес сред туристите, най-високите мостове в България са по-скоро просто огромни съоръжения, чиято цел е осигуряване на път и връзка или са предназначени за екстремни спортове. Това обаче съвсем не означава, че значимостта им е по-малка, напротив. Сред тях са:
1. Аспаруховият мост във Варна
С внушителните си размери – над 2 километра дължина и височина над 50 метра, този мост е важна връзка, тъй като принадлежи към автомагистрала E-87 "Черно море“. Мостът е популярен именно с това си значение за страната ни и за Варна и макар да не е туристически обект, името му е известно на повечето българи и вероятно малцина са онези, които не са чували за Аспаруховия мост. Строежът му започва през 1973 година, като е приложен уникален за България и рядко срещан в света метод за изработка на мостовите опори. Уникални за този мост са дълбоките монолитни сондажи, теглото и издръжливостта на ураганни ветрове до 180 км/ч. и температурни аномалии и разлики – от минус до плюс 40 градуса.
2. Мост Клисура
Това е вторият по височина у нас мост, който се използва именно и за бънджи скоколе.
3. Мост до село Писанец
Този мост е популярен основно сред запалените любители на бънджи скоковете. Височината му от цери 65 метра го прави идеален за целта.
4. Местност Ковач
Мостът за бънджи скокове, разположен близо до село Ковач, Бургас, с височина около 55 метра, безспорно е сред най-високите мостове в България.
Знаете ли защо се казва "Орлов мост"?
5. Витиня
Тази година се възобновяват и скоковете с бънджи от мост, разположен в прохода Витиня. Тук наистина идват само смелчаци – над 120 метра височина е мостът, от който запалените по адреналина могат да се насладят на преживяване, близко до птичия полет.
Най-високият ЖП мост в България, село Буново
Това непопулярно и неизвестно на мнозина софийско селце, разположено в Златишко-Пирдопската котловина, в планински район, всъщност може да се похвали с един от най-високите ЖП мостове не само в България, но и на Балканите. Мостът е висок 30 метра и пътуването с влак по него е наистина неповторимо преживяване. Ако то не покачи достатъчно адреналина ви, може да се насладите и на скок с бънджи от този мост. Така значението на ЖП моста до Буново е не само транспортно, но той е и атракция – място за спомени и екстремни преживявания за смелите.
Става ясно, че за да открием най-високите мостове в България, просто трябва да се информираме къде може да покачим адреналина си чрез бънджи скокове. Те се практикуват именно от най-високите мостове у нас. Ако височината им ви плаши, опитайте със стъкленият мост в каньона Джандиаджи, Китай – след неговите над 300 метра височина най-високите мостове в България ще ви се сторят лесно за преодоляване предизвикателство.