Всички преживяваме емоциите по различен начин и някои емоции могат да се проявят по-силно в зависимост от човека.
Според клиничния психолог Никол Беркенс, д-р по психология, човек може да има склонност да преминава към определени емоции по-често или да се идентифицира по-силно с определена емоция.
Още: Изследователи: Трябва да притежавате тези 7 качества, за да попаднете в категорията "мъдър човек"
Независимо дали става въпрос за щастие, тъга, гняв или страх, знанието за това кои емоции са най-силни у вас може не само да ви помогне да разберете себе си по-дълбоко - но и да направите промени, ако тези емоции не ви помагат.
Оксфордският речник определя емоциите като „естествено инстинктивно състояние на ума, произтичащо от обстоятелствата, настроението или отношенията с другите“. В зависимост от това на коя психологическа теория или изследване се позовавате, съществуват от 4 до 34 000 емоции - и нито една от тях не би била погрешна.
Едно проучване от 2019 г., например предполага, че има четири вида основни емоции: щастие, тъга, страх и гняв. Но когато започнем да копаем малко по-дълбоко, разбираме, че щастието може да включва всичко - от радост до любопитство и любов, докато страхът може да включва всичко - от тревожност до страх и паника.
Допълнителни изследвания са установили 27 основни емоции, а според друга популярна теория за емоциите, разработена от психолога д-р Робърт Плучик, хората са способни да изпитват над 34 000 уникални емоции. Въпреки това много от по-специфичните емоции, които изпитваме, са, така да се каже, „под-емоции“ на гореспоменатите четири основни емоции.
Четирите основни вида емоции
- Щастие
Щастието включва всичко - от радост, вдъхновение, творчество, откритост и много други. Както разказва Беуркенс, наистина има хора, които са щастливи или по някакъв начин удовлетворени. „Те живеят от място, където имат повече интернализирана радост и търсят радостта“, обяснява тя.
Няколко емоции, които биха попаднали в обхвата на щастието, включват:
- Тъга
Според Бюркенс тъгата често е много погрешно разбирана и ако някога сте чували израза: „Депресията е живот в миналото, а тревожността - живот в бъдещето“, това обяснява много неща. Както отбелязва Беуркенс, „много от нещата, които хората приписват на тъгата в живота си, всъщност е по-точно да бъдат обозначени като скръб. Депресията обикновено е скръб, съжаление, вина, възмущение - което е свързано с неща, които вече са се случили.“
Някои емоции, които биха попаднали в обхвата на тъгата, включват:
- Страх
Точно както тъгата може да се тълкува като живот в миналото, страхът би бил живот в бъдещето или по-точно негативно очакване на бъдещи събития.
Както обяснява Беуркенс: „Някои хора се идентифицират с това, че се страхуват от всичко, често на много подсъзнателно ниво. Те не осъзнават, че са го приели като своя идентичност и че страхът определя по-голямата част от начина, по който гледат на света и как се държат в него.“
Някои други емоции, които попадат в обхвата на страха, включват:
- Гняв
Гневът се определя като „силно чувство на раздразнение, неудовлетвореност или враждебност“ и според Беуркенс можем да се ядосваме толкова често, че той да започне да прониква в мисловните ни процеси несъзнателно. Разгневеният човек може лесно да се фрустрира, да стане враждебен или антагонистичен, докато по-спокойният човек може да реагира по-слабо емоционално по този начин.
Някои други емоции, които попадат в обхвата на гнева, включват:
Още: Учените отговарят: Наистина ли в миглите ни живеят паякообразни
Емоциите са неразделна част от човешкия живот и дори емоциите, които сме склонни да определяме като „отрицателни“, заслужават своето признание и разбиране.