Около 0.09% от площта на страната ни или 95 километра от територията на България е заета от езера. Около 400 са естествените езера у нас, като точният брой не е константа, тъй като поради различни фактори част от тях имат временен характер – например карстовите и ледниковите езера. Десет от стотиците езера в България могат да се похвалят със значителни размери и площ над 1 кв.км. Знаете ли колко са големите езера у нас и кои са трите най-големи езера в България?
Най-големите езера в България
Трите най-големи езера в България са:
1. Бургаско езеро – площ 27,6–28,99 кв.км.
Известно до 1942 година като Вая, Бургаското езеро е уникално както с водите си, съставени едновременно от солена морска вода и сладка от реките, с местоположението си – между два квартала на морския град, с популярността си като място за гнездене или преминаване на редки и защитени видове птици, 61 от които са включени в Червената книга на България, така и с факта, че от тук минава Виа Понтика – пътят на мигриращи птици от цяла Европа. Това далеч не изчерпва предимствата на този плитък лиман на Черно море, заради които езерото е обявено за защитена територия с цел запазване на местообитанията на редките птици.
Бургаското езеро е най-голямото у нас, като дължината му е почти 10 километра, а ширината варира и достига на места до 5 км. Плитко езеро е – до 1.3 метра, но плитките му води крият дълбоки тайни – за историята на езерото, образувано в края на плиоцена, за уникалните птици, които се срещат само тук, за дългия им път към дома. За жалост първото от трите най-големи езера в България е под прякото отрицателно влияние на гъсто населения град, големите промишлени предприятия, селското стопанство и човешката дейност извън защитените територии, където достъпът не е контролиран, които в съвкупност унищожават флората и фауната на езерото и нарушават биологичното разнообразие.
Кое е най-голямото езеро в България?
2. Варненско езеро – площ 17–19 кв.км.
Варненското езеро, познато в миналото за кратко като Сталинското езеро, е едно от трите най-големи езера в България. Площта му от 19 кв.км. и дължината му от 15 километра отреждат на този крайбрежен лиман, разположен западно от областния морски град, второто място по големина у нас. В състава на водите му, подобно на тези на езерото в Бургас, влизат и сладки, и солени морски води, тъй като е свързано и с Черно море, и с езерото Белослав, като с езерото връзката е изкуствено и целенасочено създадена.
За разлика от Бургаското езеро обаче, това във Варна е със значително по-голяма дълбочина – 19 метра, която му позволява да бъде използвано като плавателен канал и увеличава значението на едно от трите най-големи езера в България. Варненското езеро е и значима туристическа дестинация и най-вече неговият северен бряг, на който е Варненският некропол – място, на което е открито най-старото златно съкровище в световен мащаб. Ценно е и за калолечението в България благодарение на сероводородната тиня, която съдържа. „Варненско-Белославско езеро“ е защитена територия от 2012 година
3. Атанасовско езеро – площ 15–17 кв.км.
Последното от трите най-големи езера в България, заемащо трето място с площта си от 17 кв.км. и с дължината си от 9 километра – Атанасовското езеро – също е разположено в Бургас, подобно на Бургаското езеро, и също като него е защитена територия с цел опазване на биологичното разнообразие и местонахожденията на редки видове птици, които зимуват тук или прелитат през Атанасовското езеро. За опазването им е създаден резерват „Атанасовско езеро“.
Езерото, разположено между кварталите на морската ни столица „Изгрев“ и „Сарафово“, се използва за добив на морска сол, благодарение на факта, че е едно от най-солените големи езера у нас. То е и ценно за туризма и природолюбителите, тъй като дава възможност за наблюдение на птици от специално изграденото за целта укритие, както и поради факта, че има изградена велоалея с музейна експозиция на открито, представяща професията на солодобивниците в Атанасовско езеро, наречена „Кът на солничаря“.
Тайната на българските планини: Ледникови езера в България, които трябва да видите
Други големи езера в България
Освен трите най-големи езера в България още 7 от родните езера са с площ над 1 кв.км. Това са: Опицветското блато, Сребърна, Узунгерен, Рабишкото езеро, Дуранкулашкото езеро, Поморийското езеро и Белославското езеро.
Значение на езерата в България
Част от езерата са идеално място за отдих, почивка, туристически услуги, риболов, водни спортове, други – най-вече малките езера – са с локално водностопанско значение, по-значителните по площ езера имат значение за промишлеността, напояването, хидроенергетиката, водоснабдяването на населението. Общото водопотребление в страната ни възлиза на над 10 млрд.м3, а потреблението на човек на ден възлиза на около 200 литра вода. Тук естествено не включваме само водата за лични хигиенни нужди, пиене и готвене, но и тази за почистване,изпиране, измиване и т.н. Значимо количество, нали?