По време на работа не карат само шофьорите. Много хора карат превозно средство като основно транспортно средство за извършване на работата си: лекари, които посещават домове, търговски агенти, техници, мениджъри...
Това обаче носи риск и за съжаление понякога цената е твърде висока...
Но тези, които са дотолкова свикнали да пътуват за /или от/ работа шофирайки, че едва ли могат да си представят друго, определено трябва да се замислят.
Шофиране за работа: 5 неща, които трябва да имате предвид
1. Необходимо ли е това пътуване?
Първият превантивен принцип е елиминирането на риска, ако това е възможно.
В случай на шофиране, елиминирането на риска означава премахване на пътуването до работното място и следователно е необходимо да започнете с въпроса дали пътуването до работното място е от съществено значение: можете ли да използвате телефона, имейла или видеоконференцията, за да свършите работата?
2. Възможно ли е да се използва обществен транспорт?
В много случаи е възможно пътуването или поне частично, да се извърши с обществен транспорт, което е много по-безопасно от шофирането на личния автомобил.
Тази опция трябва да се има предвид преди всичко за дълги пътувания. Това често е не само по-безопасно решение, но и по-евтино.
3. Ако е служебно превозното средство, в добро състояние ли е?
Компанията трябва да се грижи нейните превозни средства, особено по отношение на безопасността, винаги да са в перфектно състояние на актуализация и функциониране. Това изисква редовни технически прегледи, поддръжка и много други. Служителят, използващ служебно превозно средство е длъжен незабавно да информира своята компания, за възникнали повреди или други инциденти.
4. Добре ли са планирани пътуванията?
Пътуването не трябва да се планира в движение. Човекът, който шофира, трябва да напусне компанията, чак когато е планирал перфектно маршрута, периодите на почивка, евентуалното зареждане с гориво и т.н.
По отношение на маршрутите, които ще се използват, трябва да се даде предпочитание на обиколни пътища и магистрали, които са много по-безопасни от градските пътища, когато е възможно.
5. Трябва ли да използвам мобилен телефон, когато трябва да шофирам на работа?
Вярно е, че Пътният кодекс не забранява използването на мобилни телефони с устройства „свободни ръце“ при шофиране. Доказано е обаче, че разсейванията, които възникват при шофиране докато говорите по мобилния телефон, се дължат повече на загубата на концентрация, причинена от разговора по телефона, отколкото на факта, че държите мобилния телефон в ръка.
Поради тази причина е препоръчително да се установи абсолютна забрана за разговори по мобилния телефон, докато шофирате. Когато е необходимо да говорите по мобилния, това трябва да се направи при напълно спряно превозно средство.