Пералнята задържа доста влага, а това я предразполага към образуване на плесен. Когато комбинираме наличието на плесен и пране на ниски градуси, със сигурност ще се стигне до неприятен резултат – зле миришещи дрехи след изпиране.
Ако почиствате пералнята редовно, това ще ви гарантира свежо и истински чисто пране, а освен това ще донесе и по-дълъг живот на уреда, както и по-добра ефективност.
Почистване на пералнята с оцет и сода
Почистването с оцет и сода е лесен, много ефективен и евтин начин да почистите пералнята с домашни средства.
Ще ви трябват само:
2 чаени чаши оцет
¼ чаена чаша сода
¼ чаена чаша вода
Поставете содата в купичка и прибавете водата. Разбърквайте до получаването на еднородна смес. Изсипете кашата, която ще получите, в отделението за перилен препарат. Изсипете двете чаши оцет в барабана на пералнята. След това пуснете пералната машина на програма с високи градуси (най-малко 60 °С). Заложете на по-дълъг цикъл на пране.
Почистването със сода и оцет отстранява плесен и варовикови наслоявания, както и премахва неприятната миризма от пералнята.
Почиствайте редовно уплътнението
Пригответе гъста паста от вода и сода за хляб. Намажете с нея гуменото уплътнение. Трябва да забършете с влажна кърпа, но преди това оставете да престои в продължение на един-два часа.
Най-добре ще успеете да почистите гумената сгъвка, ако използвате стара четка за зъби.
Почистване на барабана и вратата
За най-добро почистване на ръба на капака и вратата на пералнята отново използвайте оцет и микрофибърна кърпа.
Барабанът лесно може да бъде почистен, като за целта е достатъчно да излеете две чаши оцет и да пуснете машината на програма с по-високи градуси. Може също така от време на време да го забърсвате от вътре с мека кърпа, напоена с оцет или лимонов сок.
Почистване на отделението за омекотител и перилен препарат
Свалете отделението. Измийте го с препарат за съдове и с помощта на гъба. Ако са налице упорити отлагания, накиснете го предварително за 1 час в топла вода. След това го оставете да изсъхне добре. Почистете през това време участъка край отвора, като за целта използвате оцет и стара четка за зъби.
Как да поддържаме чиста пералната машина?
На всеки три месеца правете основно почистване с помощта на оцет и сода. В случай, че редовно ползвате ниски температури за пране (под 60 °С) и използвате предимно течен препарат за пране и омекотител, добре е почистването да се извършва дори и по-често.
Понякога използвайте лимонов сок вместо омекотител – той ще придаде мекота и свежест на дрехите, като междувременно ще премахне отлаганията, които се натрупват от твърдата вода и омекотителя;
Оставяйте вратата на пералнята отворена за най-малко половин час всеки път, след като я използвате. Това е необходимо, за да се проветри. Добре е също да забърсвате със суха кърпа гуменото оплътнение.