Лечебният градински чай представлява билково растение, което е известно от дълго време с ценните си лечебни свойства. Кулинарните му качества и страхотен аромат, който придава на храната, също се ценят. Също е полезна за превенция от вредители и е добър съсед за доста зеленчуци. Струва си да имате градински чай в своята градина!
Лечебният градински чай (Salvia officinalis) спада към семейство Lamiaceae. Името му произхожда от латинската дума salvare, а тя се превежда като спасяване, лечение. Още от древността се ценят лечебните свойства на градинския чай. В Средновековието билката е била основна билка в монашеските хербарии. Произхожда от средиземноморския регион. Отглежда се в много страни по света. Расте до около 70 см височина. Листата са сиво-зелени, лилавите цветчета започват цъфтят през месец май.
Градинският чай е с фунгицидно и с бактерицидно действие. Настойката от него се ползва за изплакване на гърлото и устата. Помага при зъбобол и при болки във венците. Пиенето му подобрява храносмилането и предотвратява прекомерното потене. Лечебните свойства се ползват и в ароматерапията. Може да се прибавя към масло за масаж, инхалация или къпане. По този начин помага за лечението на ревматични заболявания, бактериални инфекции и мускулни болки. Бани от билката се ползват и за лечение на различни кожни заболявания.
Не ползвате градински чай прекалено дълго, нито в големи количества, защото съдържа туйон в състава си, който при при прекомерна упатреба може да увреди нервната система и дори да предизвика зависимост.
Лечебният градински чай намира приложение и като подправка. Доста използван е в италианската кухня. Билката ускорява храносмилането и по тази причина е идеално допълнение към риба и мазни меса. Пресните листа са чудесно ароматно допълнение към салати и ордьоври. Много популярно ястие за приготвяне е паста с масло и градински чай.
Охлювите и листните въшки обаче не харесват миризмата на тази билка, така че си струва да засадите от него в зелените лехи на градината си. Заслужава си също така да засадите градински чай в близост до боб, моркови, розмарин и копър. Така ще ги предпазите от всякакви вредители.