Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Растенията имат ли пол?

29 юли 2022, 15:00 часа

Идеята за „мъжко“ и „женско“ в растенията е малко мистериозна за много хора и има няколко вариации на темата в цялото растително царство. При растенията, както при повечето животни, мъжките части са свързани с производството на сперма, а женските части са свързани с яйца. Така при покритосеменните (цъфтящи растения) и голосеменните (растения с „голи семена“) мъжките структури произвеждат цветен прашец (които съдържат сперма), а женските структури имат един или повече яйчници (които съдържат яйца, известни като яйцеклетки). Ще пропуснем растенията, произвеждащи спори, като папрати и чернодробни червеи, защото техните жизнени цикли са по-сложни, но те също имат мъжки и женски части.

Някои растения наистина са само мъжки или само женски. Гинко, киви, канабис и върба имат индивиди, които произвеждат само прашец или само семена. Ботанически те са известни като двудомни растения и стратегията им осигурява генетично кръстосване. Интересното е, че много улични дървета са двудомни и за да се избегне бъркотията от цветя и плодове, често се засаждат само мъжки дървета. За съжаление, това се оказа донякъде провал в градското планиране, тъй като поленовите алергии се влошиха на някои места, благодарение на голямата гъстота на мъжки дървета, които щастливо произвеждат цветен прашец.

Благодарение на тези 7 растения сънят ви ще е качествен и пълноценен

Повечето растения обаче са еднодомни, което означава, че индивидите имат както женски, така и мъжки структури. При цъфтящите растения тези структури могат да се носят заедно в едно двуполово цвете или цветята могат да бъдат само мъжки (тичинкови) или само женски (пестични). Много от най-емблематичните цветя, като рози, лилии и лалета, са двуполови и женският плодник е характерно заобиколен от мъжките тичинки. Други еднодомни растения, като тиква, царевица и брези, имат еднополови цветове. Тоест, някои цветя са мъжки, а други женски, но и двата вида се образуват върху едно и също отделно растение. Тази стратегия се наблюдава и при повечето иглолистни дървета. Прашецът, пренасян в мъжките шишарки, трябва да бъде издухан от вятъра към женските шишарки, за да настъпи опрашването.

 

Мартина Лазаревич
Мартина Лазаревич Отговорен редактор
Новините днес