Вашингтон е първият американски щат, който легализира компостирането на хора. Според новия закон хората там вече могат да изберат да се превърнат в екологично чиста почва след смъртта си, пише БГНЕС.
Процесът се разглежда като алтернатива на кремациите и погребенията и като практичен вариант в градовете, където земята за гробища е оскъдна, съобщи BBC. В края на компостирането любимите хора се превръщат в почва, която може да се използва за засаждане на цветя, зеленчуци или дървета.
Законопроектът вече е подписан от губернатора на щата Вашингтон.
Катрина Спейд, която лобира за въвеждането на закона е основател на компания, която може да бъде първата, която ще предоставя масово услугата. "Преустройството предлага алтернатива на балсамирането и погребението или кремацията, което е естествено, безопасно, устойчиво и ще доведе до значителни икономии на въглеродни емисии и използване на земята", каза Спейд.
Как работи методът?
Спейд заяви, че процесът, разработен от нейната компания Recompose, поставя тялото на починалия в хексагонален стоманен контейнер, пълен с люцерна, дървени стърготини и слама. След това контейнерът се затваря херметически и тялото се разлага естествено в рамките на 30 дни, създавайки еквивалента на две ръчни колички наторена почва.
По-рано този месец стана ясно, че покойният актьор Люк Пери е бил положен да почива в "костюм за гъби" в Калифорния. Създателят на костюма Джей Лии твърди, че тази технология намалява количеството токсични замърсители, които се освобождават в околната среда по време на разлагането и кремацията на човешкото тяло.
Процесът на човешкото компостиране вече е законен в Швеция, докато естествените погребения - където тялото е погребано без ковчег или в биоразградим ковчег - са законни в Обединеното кралство.