Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поверията на Илинден

20 юли 2016, 07:51 часа

Навсякъде в Силистренско е запазен спомен, че Илинден е „аталия”, т.е. лош ден, в който не се работи къщна и полска работа с цел предпазване от огън, гръм или градушки.

Това каза за Радио „Фокус” - Шумен Маргарита Миланова, главен уредник в Етнографския музей в Силистра.

„Забраните за работа са с оглед на предпазване от това, което се вярва, че носи Свети Илия, когато препуска със своята огнена колесница по небето“, каза Маргарита Миланова. По думите ѝ на Илинден се коли петел, но най- важното е раздаването, което правят хората.

„Раздават се част от този петел и питката, която се омесва за почитане на Свети Илия. Въобще раздаването е стара традиция, останала от древни времена. Раздава се първото нещо, което се постига и е готово за ядене“, каза Маргарита Миланова. Тя обясни, че народното вярване е: „Дари, за да бъдеш дарен“.

„Но това дарение за хората не е имало материално измерение, а е дарение като здраве, т.е. че ще получиш здраве, разбирателство, берекет. Такъв е бил за народът ни смисълът на това, че ще бъдеш дарен“, каза Маргарита Миланова.

Тя добави, че в Главиница наричат Илинден Илия Гръмолия, а в село Гарван- Илийовден. Във всички останали селища на област Силистра 20 юли е наричан Илинден.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес