Ползите от слънчевите бани са отдавна известни. И понеже сме в разгара на лятото, побързайте и вие да си направите такива.
Как ще ви помогнат ли? Ами четете...
1. Витамин D за вашите кости и зъби
Знаете ли, че всеки път, когато почернете, костите ви стават по-силни? Въпреки, че слънцето никога няма да достигне костите ви, UV лъчите спомагат за производството на витамин D в кожата. Не забравяйте, че този витамин е много важен за минерализацията на костите, като насърчава абсорбцията в червата на калций и фосфор и предотвратява загубата им в бъбреците.
2. Слънчевите бани подобряват външния вид на кожата ви
Ако проблемът ви е акнето, слънцето в умерени количества може да ви помогне. Половин час слънце на ден е достатъчно, за да подобрите външния вид на кожата си. Ключът е да си направите слънчева баня сутрин или късно следобед, когато няма опасност от изгаряне и да не надвишавате 30 минути.
4. Балансира холестерола
Разтварят ли се мазнините на слънце? Е, въпреки че звучи странно, но е така, а хората които живеят в слънчев климат имат по-малка честота на сърдечно-съдови заболявания.
Доказано е, че нивата на холестерола са по-ниски през лятото , отчасти защото UV светлината е необходима за метаболизма на холестерола, а когато правите слънчеви бани намалявате нивото на холестерола и предотвратява прилепването му към артериите.
5. Витамин D понижава кръвното налягане
Слънцето причинява вазодилатация на повърхностни кръвоносни съдове и увеличава кръвообращението в кожата, понижавайки стойностите на кръвното налягане.
Също така увеличава метаболизма и прочистването на тъканите.
6. Слънчевите бани предотвратяват рака
Знаете ли, че има ракови заболявания, които се появяват по-често в страни с по-малко слънчеви часове? Средиземноморските страни имат по-ниска честота на рак на гърдата, рак на дебелото черво и т.н. спрямо скандинавските страни.
Обяснението за тази естествена защита е отново в защитния ефект на витамин D срещу тумори. Последните проучвания установиха, че слънчевата светлина помага да се предпази не само срещу рак на гърдата и дебелото черво, но и срещу други тумори - на яйчници, пикочен мехур, матка, стомах, лимфоми и простата.