С какво точно не трябва да миете лицето си, кои етапи от почистването на кожата не трябва да се бъркат и колко често трябва да почиствате средствата за красота – ето стъпките в почистването на лицето, които всъщност не дават никакъв резултат.
Ето какво не можете да правите, когато почиствате, защото просто няма да има никакви резултати.
1. Измивате козметиката с вода
Първо, трябва да премахнете грима с препарат за отстраняване на грим, след това да почистите кожата с различни специални продукти (емулсия, мляко, гел за измиване), след което да избършете лицето си с тоник и да нанесете серум и/или крем.
Грижа за кожата: 6 стъпки, които да правите всеки ден
2. Почиствате кожата с водороден прекис
Водородният пероксид трябва да се използва в изключителни случаи стриктно според предписанието на козметик или дерматолог. Той нарушава нормалната микрофлора на кожата и в резултат на това се намалява имунната защита на кожата.
3. Не използвате крем за лице
Почистващите и ексфолиращите процедури премахват влагата от кожата заедно с мръсотията. Хидратиращият крем помага за възстановяване на влагата в клетките и предпазва кожата от изсушаване.
4. Неправилно почистване на кожата
Много хора не почистват достатъчно кожата си или използват продукти, които не са подходящи за техния тип кожа. В резултат на това могат да се появят обриви и запушени пори, а кожата визуално да стане матова и дехидратирана.
5. Неправилно регулиране на водата
Много момичета вярват, че трябва да измият лицето си с гореща вода. Горещата вода изсушава кожата и ако имате чувствителна кожа, може да се появят признаци на розацея и дерматит.
Но миенето на лицето със студена вода също не носи нищо добро на кожата. Кожата ще реагира с появата на съдови мрежи и червени петна.
Дерматолог: Това са най-фаталните грешки в домашната грижа за кожата
6. Използвате почистващи препарати на маслена основа
В края на краищата това води до запушени пори, а също така засяга младостта на кожата ви и преждевременното стареене може да се появи предсрочно.
7. Не използвате тоник за лице
Не забравяйте да тонизирате лицето си, тъй като тоникът помага за нормализиране на pH баланса на кожата, а също така премахва/почиства всичко, което не е било премахнато при първоначалното почистване на кожата.
8. Подсушавате лицето си с кърпа
Не бършете и не подсушавайте лицето си с кърпа, тъй като върху нея се натрупват много бактерии. Използвайте хартиени кърпи.
9. Изстисквате пъпки
Може би една от основните грешки, които ви карат да мислите, че кожата ви ще стане по-чиста. Не изстисквайте пъпките сами. Така не само ще внесете инфекция, но и ще разпространите процеса чрез кръвния / лимфния поток в по-голям мащаб.
10. Измивате се със сапун
Забравете завинаги миенето на лицето си със сапун, дори и със „супер медицински“ сапун. Всеки сапун съдържа агресивни повърхностно активни вещества и разрушава киселинно-алкалния баланс на кожата, което я прави суха и стегната.
11. Не сменяте гъбите и четките
Четките, гъбите и козметичните приспособления за почистване на лицето трябва да се сменят на всеки 2-3 месеца и в никакъв случай да не се споделят с други членове на семейството.