Тази година освен че имаше рекорден брой катерачи на Еверест, се събраха и над 10 тона боклук, оставен от тях, с инициатива, ръководена от правителството.
За да намалят отпадъците и замърсяването се предприемат рестриктивни разпоредби като последната: в региона се забранява пластмасата за еднократна употреба.
Ограничението ще действа от януари и ще важи в община Кумби Пасанг Лхаму, която е дом на връх Еверест и няколко други планини. Забранява се използването на всяка пластмаса с дебелина по-малка от 30 микрона, както и напитки в пластмасови бутилки.
Местните власти ще работят с туристически компании, авиокомпании и Непалската асоциация по алпинизъм за прилагане на забраната. Все още се уточнява какво ще е наказанието при нарушаване на разпоредбата.
"Ако започнем сега, това ще помогне да запазим региона си, Еверест и планините в дългосрочен план", заяви местният служител Ганеш Гхимире пред АФП, цитиран от БГНЕС.
Районът приема над 50 000 туристи всяка година, включително алпинисти и катерачи.
Природозащитниците също са загрижени, че замърсяването на Еверест влияе на водните източници в долината.
Преди шест години Непал въведе депозит от 4 000 щатски долара на екип от катерачи на Еверест, който ще бъде възстановен, ако всеки алпинист свали поне осем килограма отпадъци, но само половината от алпинистите се връщат с изисквания товар.
Топящите се ледници, до което води глобалното затопляне, сега разкриват тела и отпадъци, които се натрупват в планината, откакто Едмънд Хилари и Тензинг Норгай направиха първото успешно изкачване на върха преди 66 години.
През тазгодишния сезон се наблюдава рекордните 885 покорители на Еверест, 644 от тях от юг и 241 от северния фланг в Тибет.