Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Параноични ли сте? Как да се справите с това?

14 март 2022, 17:30 часа

Параноята може да разруши живота ви. Тя не е просто тревожност, а стихия, която съсипва и настоящето, и бъдещето. Научавайки се да я разпознавате, за да се справите с нея или да потърсите своевременна помощ, ще извървите първите си стъпки към нормалния си живот без параноя.

Параноята не е тревожност. Много хора бъркат двете състояния. Докато тревожността е свързана със страх от конкретно събитие, параноята ни преследва, без да има реална опасност или причина за притеснение и тревога. Параноичните хора виждат заплаха там, където я няма. Умът им рисува небивалици и сценарии, достойни за Оскър. Човекът, страдащ от параноя, може да се страхува, че го подслушват чрез телефона, наблюдават поведението му през екрана или дори причакват да го убият. Този страх и тези притеснения без основания смачкват дните му и ги превръщат в неприятни, в неживот.

Как да разпознаете дали сте тревожни, параноичини или мнителни?

  • Ако се съмнявате в искреността и чистите намерения на някого, това може да е въз основа на интуиция, предишен опит, сочещ ви недобросъвестност, може да е вътрешно усещане или просто съмнение, не е задължително да е параноя. Отделете време, проучете обстоятелствата, човека и проверете съмненията си. Така ще разсеете подозрителността, страховете и лошите мисли. Ако обаче считате, че новата ви приятелка е наемен убиец, изпратена от хора, които ви мразят, а реално няма никакво основание някои да застрашава живота ви – това вече е параноя, която е важно да разпознаете и излекувате.
  • Ако проверявате дали вратата е заключена, когато излизате – това е предпазливост. Ако проверявате дали някой не се е скрил в гардероба ви всяка вечер преди сън – това е параноя.
  • Да посещавате лекари за профилактични прегледи или при симптоми е грижа за здравето. Да считате всеки ден при всяка болка, че сте онкоболни и на смъртен одър – това е параноя, нуждаете се от помощ.
  • Хората, които употребяват психотропни вещества, алкохол, наркотици, са по-често склонни да изпитват параноя. Помислете над това и коригирайте поведението си, премахвайки вредните и опасни навици.
  • Ако се притеснявате за живота на близките си с причина – бедствия, болести в семейството, скорошна загуба на член на семейството – това е нормално и не е параноя. Ако обаче нищо не застрашава близките ви, а вие считате, че, излизайки вън, член на семейството ще бъде блъснат от автомобил – това е параноя, обърнете внимание на своето собствено здраве.

Как да се справите с параноята?

За да се справите с това разрушително чувство, първо трябва да си дадете ясна сметка защо и кога го изпитвате. Ако е свързано с конкретни хора, места, събития – избягвайте ги, не се срещайте с тях, не минавайте по тези места, не ги посещавайте, за да не подхранвате страховете и параноята си. Не се обвинявайте, мислете трезво и логично. Приемете себе си и това, което изпитвате, след което се опитайте да отвлечете съзнанието си от черните мисли – обадете се на приятелка, прочетете книга. Много често отвличането на вниманието е достатъчно, за да се справите с текущата ситуация, а и за да излекувате себе си и съзнанието си в дългосрочен план. Ако нищо не помага – потърсете квалифицирана помощ.

Статията има само информативен характер и не замества специализирана консултация!

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес