Побитите камъни са природна забележителност, близо до морската столица на България, посещавана както от български, така и от чуждестранни туристи, жадни да се насладят на почти фантастична гледка от изникнали като гъби огромни каменни колони с височина до 6 метра. Природната забележителност, обявена за природен резерват през 1937 година, присъства в множество чуждестранни пътеводители като място, което задължително трябва да бъде посетено.
Хипотези за произхода на побитите камъни
Побитите камъни са забележителност, която заслужава да бъде посетена. Приличащи на каменни дънери на дървета, поради което наричани още „каменната гора“, те изникват сякаш от нищото, недокоснати от човешка ръка, и извисяват каменните си тела към небето на внушителна височина. Размерите им са различни, дебелината също, което прави този природен феномен още по-впечатляващ.
Топ 5 забележителности в Странджа планина, които всеки трябва да посети
Какъв е произходът на тези камъни, чиято шуплеста повърхност съдържа вкаменелости – миди и охлюви, учените все още спорят и обсъждат различни хипотези и предположения. Най-вероятно е образуването им да е свързано с факта, че мястото преди 50 млн. години е било под вода и изригването на подводни вулкани лежи в основата на образуването на побитите камъни. Това обаче не е единствената хипотеза, а съществуването на различни предположения е категорично доказателство, че все още знаем малко за тази природна красота.
Най-интересното предположение е, че Побитите камъни са дело на човешка ръка и подобни на Стоунхендж, но много по-мащабни – твърдение, пробудено от факта, че част от тях са разположени по подобие на звездите в някои съзвездия. Науката все още не успява да отговори на най-важните въпроси, но легендата за побитите камъни дава отговор на много от тях.
5 забележителности в Североизточна България, които трябва да посетите
Какво разказва за Побитите камъни легендата?
Легендите за мястото са също толкова многобройни, колкото предположенията за произхода на побитите камъни, но най-тъжна за побитите камъни е легендата, свързваща ги с хайдушките времена. Тя разказва, че мястото е било гора – дом за борците за свобода. Поробителят отвел сина на войводата и невестата му и ги посекъл, като отмъщение, че не издавали четата. Писъкът и болката, мъката и ужасът на майката били толкова силни, че предизвикали буря, която, когато утихнала, не оставила нищо живо на това мястото освен вкаменени дънери на дървета.
Топ 3 Забележителности в Сърница
Друга легенда подкрепя твърдението, че мястото, на което днес се намират побитите камъни, е било някога дъно на воден басейн. Тази легенда разказва, че тук са стигали бреговете на Черно море и титаните на Бога на морето ги пазели. В легендата е намесена история за хубава мома, млад момък, надарен с безсмъртие от Бога срещу това да пази името му в тайна, и невъзможността да се „вземат“, тъй като девойката била обещана за жена на предводителя на титаните. Момъкът избира да разкрие името на Бога, за да се откаже титанът от момата и да спаси любимата си. След като момъкът изпълнил решението си да нареди титаните така, че да изписват името на Бога, Бог вкаменил титаните, а момъкът и девойката се срещнали, за да споделят любовта си. На мястото на срещата им под краката им бликнали лековити извори. Може би тази легенда обяснява защо някои виждат в побитите камъни човешки фигури и ги оприличават именно на това.
Независимо дали ще изберете да вярвате за побитите камъни и легендата за тях, или ще се доверите на науката и ще потърсите допълнителна информация за възможните причини и пътища за образуването им, определено си заслужава да отделите ден от уикенда и да посетите природния феномен, където времето спира и единственият път, който виждаш, е този вътре в теб, този обратно към самия теб.