Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва името "конски кестен" и защо е полезен

10 октомври 2021, 15:16 часа

Някои плодове, растения или зеленчуци имат различни имена в различните краища на страната. Но дивият кестен навсякъде е разпространен и с името конски. И не, това не е защото коните се хранят с него. Откъде произлиза името, за какво да използваме конския кестен и какви са ползите и негативите от него ще разберете, като останете до края на текста:

Aesculus Hippocastanum е латинското название на конския кестен. Буквалният превод е бук, кестен, кестенов. Приличат си с познатите ни ядивни кестени, но са само далечни роднини. Дивият кестен се разпространява в запада едва след 16 век, донесено е от ботаника Квакер Бейн, оттогава започват писмените сведения за него и даването на латинското му име.

Свързано е с конете, защото турците дали сведения на ботаника, че дивият кестен се е използвал за направата на отвари при дихателни проблеми на конете. Действително конският кестен има лечебни свойства, които са ефективни не само за животните. Има антибактериално и противовъзпалително свойство поради количеството танин в състава му. 

Друга теория се състои в това, че просто е станало объркване при превода на наименованието му. Тъй като по националност Бейн е фламандец, а с преводачите на султана комуникирали на старонемски език. И тъй като в него има доста ефвемизми, е възможно да се е получило недоразумение. Такъв евфемизъм е конска ябълка. Възможно е пратениците на султана да са обяснявали, че кестените са приличали на тези конски ябълки, които всъщност са фашкии, а не плодове. И така се оказва, че конският кестен е подобен на конската ябълка, до такова обяснение достигнали преводачите. 

И отговорът на въпроса е, че конският кестен е наречен така, защото подобава на конската ябълка, а не защото самите животни се хранят с него. В обобщение ще кажем, че двете теории са за това, че наименованието идва от факта, че са лекували астмата на конете с него или защото при комуникацията с чужденец, преводачите използвали дума-евфемизъм, от което се получило леко недоразумение. Това се случва през 16 век и повече сведения по въпроса нямаме. 

Може сами да опреличите дивите кестени, когато през есента преминавате през някое такова дърво. Факт е, че името си остава известно и разпространено и до днес. Трябва да споменем, че конските кестени са отровни както за хората, така и за конете и всички животни. Ако сте се чудили защо се наричат по този начин, се радваме, че сме потушили любопитството ви и дано не сте останали разочаровани от отговора. 

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес