Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва формата на коледното захарно бастунче и още любопитни факти за празника по света

11 декември 2021, 12:35 часа

Коледа е време за обич, уют, вкусна храна и сладки изкушения. Традиционните коледни лакомства неминуемо включват захарни бастунчета в бял и червен цвят. Повечето от нас свързват тези два цвята с празниците – червеното e цветът на Коледа, а бялото e символ на чистотата и пухкавия сняг. Значението им обаче е много по-възвишено.

Произходът на цветовете на захарните пръчки има християнски корени. Червеното е кръвта на Христос, а бялото – чистотата на помислите и делата му, чистотата, към която се стреми, и заради която се ражда, умира и възкръсва.

Първоначално захарните бастунчета се правели само в бял цвят, като едва в началото на ХХ век се изпъстрили с ярките червени ивици. Раздавали се в църквите на Коледа и били едно от малкото лакомства, които децата вкусвали в онези дни. Ароматът им бил предимно ментов.

Макар че съдържали само захар и царевичен сироп освен този ментов аромат, приготвянето им се пазело в тайна и се считало за умение, присъщо на малцина избрани.

            Защо захарните пръчки са с тази форма?

Формата на пръчките, наподобяващи бастунчета, далеч не е свързана само с формата на овчарските геги. Тя произхожда и от първата буква от името на Исус – „J“. Днес формата на лакомството е съхранена, но срещаме и други цветове, различни от традиционни, както и разнообразие от вкусове, любими на всички.

             Какви други любопитни факти за Коледа по света са съхранени през вековете?

  1. Легенда твърди, че коледната пита е свята и вълшебна и никога не мухлясва.
  2. Приготвящите коледния пудинг в Англия си пожелават нещо, докато го разбъркват по посока на часовниковата стрелка. Желанията им се сбъдват.
  3. Орехите традиционно присъстват на трапезата на Коледа в почти всички европейски страни.
  4. В Испания коледните ястия включват морски дарове – омари и рибена чорба. Миди и охлюви се сервират и във Франция.
  5. Луис Пранг е художникът, нарисувал белобрадия старец, с визията, с която е познат днес по света.
  6. За първи път изкуствена елха е създадена в Германия с идея да се съхранят живите дръвчета. Материалът, от който е била изработена, е меко казано странен – пера от гъски.
  7. оледните играчки за елха под формата на топки не са случайни. Легенда разказва за жонгльор, който бил крайно беден и поради липса на подарък за малкия Христос, му подарил представление – жонглиране с топки. По-късно формата на тези топки е използвана като символ на Рождеството и за направа на коледни украшения и играчки.
  8. В Полша на трапезата на празника се поставят 12 ястия – по едно за всеки от дванайсетте апостоли.
  9. Подаръците под елхата на Коледа не са християнски, а езически обичай.
  10. Не елхата, а листата на миртата са символ на Коледа в Холандия.
  11. Прасенцето е предпочитан подарък в Австрия и се счита за талисман.
  12. В Аржентина ролята на елха играя вечнозелени дръвчета. Те се посипват с памук, имитиращ сняг.
  13. Традиционното облекло на Дядо Коледа в Бразилия е… банският.
  14. В Португалия посрещат на Коледа и душите на мъртвите. Вярват, че почиталите близки сядат на трапезата с тях и раздават храна за душите им.
  15. Коледа във Финландия започва не на масата, а в сауната – традицията е стара и се спазва.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес