Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От длъжник до инвеститор - как да организираме личните си финанси по-добре?

28 юни 2021, 08:15 часа

В тази статия няма да ви давам изключителни рецепти за това как да правите милиони за нула време и без усилие. Това са глупости, на които се надявам да не се връзвате. По-скоро ще се опитам да премина през различните етапи, които са нужни на един човек, за да добие базова финансова култура и да може да управлява своите пари, така че да се справи със задълженията си по-лесно и да има възможност и хоризонт за спестявания и инвестиции.

Ето и конкретните стъпки, през които аз преминах и преминавам: 

1) Направете семеен бюджет 

Много е важно да знаете за какво харчите парите си. Следете няколко месеца какво влиза като доходи и какво излиза като разходи. След това помислете за начини да изкарвате допълнителни средства и да намалите своите харчове, за да може парите, които ви остават в края на месеца да са повече. 

2) Платете задълженията си

След като знаете колко харчите и за какво и сте успели да намерите баланса в семейния бюджет е добре да започнете да плащате своите задължения. Разбира се, ако имате потребителски креди със срок 20 години, то не е добре да наливате всичко само в него, а да имате свободни средства, които да отиват за спестяване и инвестиции. Но ако имате малки заеми, които трябва да върнете е добре да се фокусирате върху тяхното погасяване приоритетно, за да не тежат като камък на шията ви. Всички дългосрочни задължения отиват като месечни разходи в семейния бюджет. 

3) Съберете фонд за черни дни 

Преди да отделите пари за инвестиции е добре да направите един фонд за черни дни, който да бъде буферна сума от няколко хиляди лева, които да са ви на бързо разположение при непредвидени обстоятелства - ако останете без работа, налага се операция или нещо друго, за което трябва да платите. Една сума от 10 000 лева е достатъчна за повечето случаи. Разбира се, ако този фонд бъде изразходван, то вие трябва да го възстановите. 

4) Инвестирайте. 

След като сте погасили своите по-малки и краткосрочни задължения и имате паричен буфер зад гърба си, то спокойно може да се огледате за нещо, в което да инвестирате парите си. Обикновено сме на този етап след най-малко година на добро финансово планиране. Бъдете дисциплинирани и мислете с дълъг хоризонт. Вече дали ще изберете акции, криптовалути, недвижим имот или друго нещо, в което да инвестирате зависи от вас. Ние бихме ви посъветвали да говорите с експерт. 

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес