Яйцата са любима и бърза за приготвяне храна за малки и големи. Варенето на яйца изглежда съвсем проста работа - вземате една тенджерка, слагате няколко яйца във вода и поставяте на котлона. Но често се оказва, че изобщо не е толкова лесно. Получавате пукнати яйца, които се белят трудно и по черупката остава почти целият белтък, сух жълтък…
Защо се получава така?
Яйцето се състои от две съставки - белтък и жълтък. Те са с различна композиция и имат нужда от различна температура при варене, за да се постигне идеалното им състояние.
Най-подходящата температура за варене на белтъка е 82 градуса по Целзий, а на жълтъка - около 72 градуса. Ако варите жълтъка над 77 градуса, той се изсушава и започва да се рони. Когато сярата в белтъка и желязото в жълтъка реагират, те създават железен сулфид и жълтъкът придобива неприятен зеленикав вид.
Тъй като не можем да разделим жълтъка от белтъка и да ги варим при различна температура, можем да спазваме няколко прости правила.
Кои яйца са по-полезни - рохките или твърдо сварените?
Ето няколко лесни съвета как да варите яйцата, за да избегнете напукване:
1. Използвайте малка тенджерка и не варете много на брой яйца едновременно. В голям съд има вероятност яйцата да се удрят едно в друго и да се счупят.
2. Водата трябва да покрива яйцата около 2 пръста.
3. Поръсете ги със сол. Така част от белтъка няма да изтече, ако някое от яйцата се спука по време на варене. А и после яйцата се белят по-лесно и белтъкът не остава по черупките.
4. Поставете метална лъжица хоризонтално най-отгоре. Металът поема излишната топлина и яйцата не се пукат по време на варене.
5. Не варете яйца, веднага след като ги извадите от хладилника. Така е най-сигурно, че ще се пукнат. Оставете ги на стайна температура поне 3 часа и тогава ги поставете на котлона.
6. Едно от най-популярните средства против напукване на яйца е оцетът. Сложете 1 супена лъжица оцет в тенджерката, преди водата да заври.
7. Важно е и кога яйцата се поставят във водата. Най-добре ги сложете още в студената вода.
8. След като са готови, сложете тенджерката с яйца под течаща вода за около 1 минута. Така после ще се белят много по-лесно.
9. Варете ги на ниска температура. След кипването на водата, намалете котлона и оставете водата да къкри. Няма абсолютно правило колко точно време да се варят. Зависи какъв тип яйца предпочитате. Ето няколко препоръки:
течен жълтък и леко рохкав белтък: 3 минути, след като водата заври
рохкав жълтък и твърд белтък: 4 минути, след като водата заври
полурохкав жълтък и твърд белтък: 5-6 минути, след като водата заври
твърдо сварен жълтък и белтък: 8 минути, след като водата заври.
Кои яйца са по-полезни - белите или кафявите?
Защо варените яйца са полезни?
Варените яйца се на само бърза за приготвяне закуска, но и изключително полезни за здравето. Може да ги включите във всяка една диета за отслабване. Едно варено яйца /50 г/ съдържа около 72 калории.
Полезни съставки в яйцата:
витамини и минерали
Яйцата съдържат витамини А, В6 и Е, В1 /тиамин/, В2 (рибофлавин), В9, желязо, йод, фосфор, магнезий и селен.
Не са много храните, които едновременно са богати на всички тези полезни вещества.
холестерол
Яйцата съдържат и добър холестерол (HDL). Той помага на тялото да синтезира витамин D и хормони като тестостерон, кортизол и естроген. Намалява риска от атеросклероза (свиване на кръвоносните съдове) и други сърдечно-съдови болести. Добрият холестерол не се натрупва на стените на кръвоносните съдове като “лошия холестерол”.
Лекар разкри защо всеки ден трябва да се ядат по 4 яйца
холин
Яйцата са много богати на холин (В4), който се грижи за здравето на мозъка и подобрява паметта. Холинът е особено важен за бременни жени, защото предпазва плода от увреждане на гръбначния мозък.
Едно варено яйца доставя на организма:
* 40% от дневната препоръчителна доза витамин D
* 25% от дневната препоръчителна доза от фолиева киселина
* 12% от дневната доза от рибофлавин /витамин В2/
* 20% от дневната доза селен.