Въздухът става все по-мръсен, а за това благоприятстват много фактори. За да живеем здравословно, ние трябва да се замислим за това какъв въздух дишаме всеки ден.
Неслучайно повечето болести се причиняват от мръсотията, която вдишваме, от влагата и мухъла у дома, който невидимо се процежда и ни трови.
Ние не можем да се избегнем дишането на мръсен въздух на открито, но от нас зависи да намерим начин да го пречистим, докато сме в затворени пространства - вкъщи или в офиса. Всичко е в нашите ръце, само трябва да се сетим да го направим.
Оказва се, че въздухът в затворените пространства е доста по-лош от този, който е навън. Хората не взимат под внимание и алергените, които често пъти ни причиняват здравословни проблеми. На тях може да се дължи честото кашляне, хремата, астматичните заболявания и проблемите с белите дробове. Всичко това влошава качеството ни на живот.
Време е да разберем кои са алергените, срещащи се в домашни условия, които вредят на здравето ни:
1. Акари - тези невидими вредители причиняват неприятни алергии. Всички дивани, матраци, килими и мокети ги съдържат в доволни количества.
2. Мухъл и плесен - може би не ги виждаме, но когато ги усетим, трябва бързо да намерим тяхното местоположение да ги премахнем. Те могат да ни докарат сериозни алергии, астми и ревматични заболявания.
3. Спори от кучета и котки - те се носят из въздуха и са вредни за вдишване
4. Цветен прашец, пухчета или полени – можем да ги внесем отвън у дома, а те са едни от най-големите алергени.
А сега е време да разберем от кои предмети идват най-честите алергени вкъщи:
Килими и изкуствен текстил - в тях се задържат прахови частици, акари, полени, внесени отвън и косми от животни, които се чистят доста трудно, защото са многобройни и упорити.
Книги, вестници, списания - може да не знаете, но те са идеален развъдник на мухъл и вредни микроорганизми. Всяка книга е покрита със слой прах и ако имате цяла библиотека е много трудоемко да ги бършете една по една. Решението за това е електронната книга.
Матрак - развъдник на акарите. Препоръчително е да го покриете в специален перящ се калъф, който да го изсушавате на слънчево греене.
Стайни цветя или растения - дори в една саксия може да се появи мухъл. Затова не трябва да прекалявате с поливането на цветята и е редно да почиствате по-редовно изсъхнали листа и клонки. Дренирайте саксията по подходящ начин.
Меката мебел - също благоприятства развъждане на акарите.
Плюшени играчки – по тях полепва много прах и акари, затова трябва да се изпират по-честичко на висока температура и след това да изсъхват на слънце.
Климатик – замърсените му филтри са носител на алергени. Трябва да ги сменяте и почиствате по-често, защото са благоприятна среда за развитие на микроорганизми и бактерии.
Как да ограничим алергените и да пречистим въздуха у дома:
1. Често проветрявайте всички стаи;
2. Влажността на въздуха трябва бъде най-много до 50 %. Над тази стойност акарите, плесента, влагата и мухъла се развиват много по-лесно и бързо.
3. Използвайте аспиратори както в кухнята, така и в помещенията, където тече вода.
4. Спрете да сушите прането в стаята, особено при затворен прозорец.
5. Профилактирайте по-често климатиците и уредите за пречистване
6. Перете бельото за спане един път на седмица на по-висока температура.
7. Купете си антиалергични матраци и възглавници. Намерете си подходящи калъфки, които издържат пране на по-високи градуси.
8. Заредете се с растения и цветя, които доказано пречистват въздуха - хризантема, алое, драцена и други
9. Снабдете се със солна лампа или друг уред, които пречистват въздуха.
10. Чистете с прахосмукачка с воден филтър минимум един-два пъти в седмицата, за да дезинфекцирате добре помещенията и да ги избавите от акари и бактерии.
Следвайки тези съвети, вие ще се радвате на по-добро здраве, дишането ви ще се подобри и вие ще се почувствате по-свежи и бодри.
Споделете тези ценни съвети.