Когато някой приятел признае, че се страхува от височини или от летене, това едва ли ще ни се стори изненадващо. Това са доста добре познати и често срещани фобии. Въпреки това реагираме по различен начин, когато чуем за тревожност, свързана с... котки или клоуни! Фобиите могат да засегнат най-различни явления, герои или ситуации и ефективно да възпрепятстват ежедневието.
Симптомите могат да бъдат наистина заплашителни и нелекуваните страхове могат да доведат до сериозни последици. Ето някои примери за необичайни фобии, за чието съществуване много хора не подозират.
Откъде идват фобиите?
Причините за фобиите е трудно да се определят еднозначно. В продължение на много години специалистите подчертават значението на събитията, настъпили в ранното детство.
Някои от тях са в състояние да оставят толкова силна следа в психиката, че остават с хората за по-дълго време - дори за цял живот.
Кои са най-често срещаните симптоми на фобиите?
Думата "фобия" произлиза от гръцката дума "phobos", която се превежда като страх и паника. Симптомите могат да варират по тежест и обикновено се появяват, когато влезете в контакт с агент, който предизвиква страх.
Най-често срещаните симптоми са: ускорено дишане, сърцебиене, прекомерно изпотяване, мускулно напрежение, задух, замайване.
В екстремни случаи хората, засегнати от парализиращ страх, се борят и с проблеми с концентрацията и съня, лошо храносмилане, гадене, диария и припадък.
Животът в постоянно напрежение може да доведе до депресия и злоупотреба с алкохол и наркотици. Важно е да се отбележи, че хората, засегнати от фобии, обикновено осъзнават, че страхът им е ирационален, но въпреки това не са в състояние да се преборят с парализиращата тревожност.
Могат ли фобиите да се лекуват?
Има фармакологични средства, които подпомагат справянето с патологичния страх, но на този етап те помагат предимно за намаляване на обезпокоителните симптоми.
Към момента по-ефективното лечение на фобиите е психотерапията, която включва постепенно запознаване със стресогенния фактор. Обикновено това се прави на малки стъпки и лечението продължава средно около година.
Трискайдекафобия: Страх от числото 13
В нашата култура числото 13 се смята за изключително нещастно. Убеждението е толкова широко разпространено, че е популярна практиката то да се пропуска при номерирането на редовете в самолетите или хотелските стаи.
Спортистите може да не искат да се състезават с такова стартово число, а човек, засегнат от този вид фобия, със сигурност няма да живее вкъщи на такъв адрес. Планирането на каквото и да било за този час или ден от месеца е изключено. Петък 13-ти е ден, в който хората с тази фобия се затварят у дома.
Тайна фобия: Кой е най-големият страх на всяка зодия?
Аилурофобия (фелинофобия): Страх от котки
За любителите на котки тихото мъркане и възможността да се гушнат в пухкавата козина са най-добрият начин да се отпуснат.
За съжаление, не всички възприемат домашните любимци като сладки и игриви създания. Не само срещата с черна котка по пътя предизвиква безпокойство, което често се смята за лошо предзнаменование.
За засегнатите от айлурофобия дори гледането на снимки или говоренето за косматковци е проблематично. Това потвърждава твърденията, че задухът, паниката и желанието за бързо бягство не се предизвикват само от излагане на пряк контакт със страховитото явление.
Интересно е, че много историци твърдят, че самият Наполеон Бонапарт е бил засегнат от това състояние, функционирайки в колективното съзнание като негов гениален стратег и безстрашен лидер.
Номофобия: Страх от загуба на достъп до смартфон
Технологиите доминират в нашето съвремие. От мобилния си телефон можем да се свързваме с близките си, да проверяваме световните събития, да си записваме час при лекар, да броим калории, да плащаме за десерт в кафенето и дори да планираме бременност. Използването на тези видове решения значително улеснява живота, но има и тъмна страна.
Номофобията се определя не като страх от загубата на телефона като предмет - материално благо, а от възможностите, които той предлага. Страхът се концентрира върху неочаквана повреда, загуба на обхват или изтощаване на батерията.
Човек, засегнат от тази фобия и лишен дори временно от достъп до смартфон, се чувства тревожен, раздразнителен и дори може да реагира агресивно. Обикновено физическите симптоми не се различават от споменатите по-рано. Така се появяват задух, болки в гърдите, треперене на ръцете, втрисане, гадене, главоболие и замаяност.
Тези зодии имат най-смъртоносните фобии
Кулрофобия: страх от клоуни
На теория клоуните трябва да се свързват с развлечения и смешни номера. Но за хора, които имат фобия от тях гледката им определено не предизвиква положителни асоциации.
Потенето, конвулсиите или сърцебиенето са само някои от симптомите, с които трябва да се справят.
Абемарофобия: Страх от пропускане на автобусна спирка
Страхът, свързан с опасност, е инстинктивен механизъм, който може да спаси човешки живот. Вероятно затова ни е лесно да разберем например страха от височини, безпокойството, свързано с пребиваването в открити пространства, или силния дискомфорт, предизвикан от огъня (известен още като пирофобия).
По-трудно ни е обаче да разберем страховете, свързани с обикновени ситуации, с които всеки се сблъсква ежедневно. От тази гледна точка много от нас ще третират като куриоз абемарофобията, т.е. страха, съпътстващ пътуването в обществения транспорт, свързан с пропускането на правилната спирка или гара.
Важно е да се осъзнае, че за хората, страдащи от тази фобия, всяко пътуване е изключително стресиращо. Една на пръв поглед обикновена дейност е съпроводена от интензивни мисли дали изобщо ще успеят да стигнат до местоназначението си. Начин да се облекчат страховете им е да пътуват с човек, на когото имат доверие.