Комбинацията от мед и джинджифил е позната на много хора в сезона на грипа, тъй като действа благотворно организма, повишава имунитета, редуцира възпалителните процеси и подпомага оздравяването и възстановяването. Джинджифилът е известен с противовъзпалителните си свойства.
Богат е на магнезий, калий, мед, витамин С и витамини от група В, най-вече В6. Използва се при гадене, газове, възпаления, артрит, за намаляване на нивата на лошия холестерол в кръвта. Мощен антиоксидант, той предпазва клетките от увреждащото действие на свободните радикали. В съчетание с мед е идеално средство за профилактика и лечение на простудни, грипни и възпалителни заболявания.
Медът от своя страна е пълноценен природен продукт, който оказва благотворно въздействие на имунната система. Богат на витамини и минерали, той дава на тялото енергия, носи ползи за качеството на съня, подобрява паметта и общото здравословно състояние, поддържа нормални нивата на лошия холестерол в организма.
Опасности при приема на мед с джинджифил
Приемът на джинджифил не е подходящ за всички и може да навреди при определени състояния. Пациенти, страдащи от ГЕРБ, трябва да се въздържат от консумацията на мед с джинджифил, тъй като последният увеличава продукцията на киселини и води до обостряне на състоянието. Не се препоръчва и на хора, страдащи от камъни в жлъчката, тъй като увеличава производството на жлъчен сок. Строго непрепоръчителен е и приемът му от пациенти с назначена терапия с медикаменти, разреждащи кръвта.
Джинджифилът може сериозно да навреди и на бременните. В медицината са известни случаи на кървене и дори на загуба на плода след прекомерна консумация на джинджифил. Това е особено валидно за последните месеци преди появата на малкото човече.
Комбинацията не е особено удачна и за хора с твърде ниски нива на кръвната захар, тъй като джинджифилът ги понижава допълнително. В този случай е удачно добавянето на малко повече мед, за да не бъде допуснат този спад.
Опасности при приема на мед
Медът е полезен природен продукт, който обаче може да е опасен за хора с алергии към пчелни продукти. В някои случаи тези алергии може да са тежки и животозастрашаващи. С количествата мед трябва да внимават и диабетиците, както и пациентите със сериозни бъбречни заболявания, тъй като медът съдържа много захар и бързи въглехидрати. Медът е крайно неподходящ при астма и белодробни заболявания, ако се инхалира.