Всеки от нас има свой сутрешен ритуал. Някои хора предпочитат да прекарват сутринта бавно и внимателно, така че стават по-рано. Последните се състезават с времето, защото искат да спят възможно най-дълго. Някои от сутрешните ни поведения обаче могат да повлияят негативно на здравето или благополучието ни - ето 4 такива навика.
1. Задавате няколко аларми или отлагане
Сутринното ставане е изключително трудно за някои хора, но режимът на дрямка го прави още по-трудно, защото води до още по-голяма умора. Когато заспим след натискане на тази опция, целият цикъл на сън започва отначало. Тези допълнителни 15 минути дрямка обаче не са достатъчни, за да ни преведат през всички етапи на съня. В резултат на това се чувстваме още по-уморени и сънливи, отколкото бяхме, когато за първи път чухме будилника.
Така че по-добре да си лягаме рано и да ставаме веднага щом чуем будилника. Благодарение на това ще се чувстваме по-добре през деня и няма да се чувстваме уморени и стресирани... ако спим.
2. Пиете кафе веднага щом се събудите
„Без сутрешно кафе не мога да дишам” - колко пъти сме го чували или сами сме правили подобно изказване. Много хора започват деня си с чаша кафе. Обичаме да го пием, особено сутрин. Но истината е, че не ни трябва по това време на деня. Защо?
Когато се събудим, тялото ни автоматично започва да произвежда голямо количество кортизол, който е предназначен да ни подготви за действие през деня. Така че нямаме нужда от допълнителни вещества, защото човешкото тяло е подготвено да се справи с подобни ситуации. Изпиването на чаша кафе веднага след събуждане може да ни накара да се чувстваме прекалено енергични или дори...разстроени. В допълнение, подобна "измама" на тялото засяга естествената система за наблюдение на производството на кортизол, което може да намали енергията през деня.
3. Посягате към телефона си, преди да станете да проверите социалните мрежи
Много хора имат такъв рефлекс, посягат към телефона, за да проверят дали някой ни е писал и ..." киснат" за десетина или дори няколко десетки минути. За съжаление, това е много вреден навик, особено за нашия мозък. Той бавно започва да преминава от режим на заспиване към действие и ние го бомбардираме с твърде много информация. В идеалния случай трябва да започнем нашата "социална" дейност едва след като излезем от къщата, но ако това не е възможно, то поне след къпане, закуска и обличане. Нека дадем време на мозъка си да се подготви да работи с максимална скорост през деня.
4. Пропускате закуската или избирате храна без протеини
Ако искате да започнете деня добре, погрижете се за добра закуска, съдържаща здравословни мазнини и протеини. Това е най-важното хранене за деня, така че не го подценявайте. В никакъв случай не бива и да го пропускате.