Всяка домакиня има своя рецепта и свои трикове за приготвяне на кисели краставички за зимата. Но дори и при спазването им често резултатът не е задоволителен.
Ето какво точно трябва да направите, за да станат сочни и хрупкави киселите краставички.
1. За осоляване използвайте нейодирана сол - само морска сол или едра каменна сол
В зависимост от размера на краставиците, концентрацията на сол е различна: 8-9% за разтвор за едри краставици (с дължина над 10-11 cm), 7-8%-за краставици със среден размер (до 10-11 cm) и 6-7%-за малки краставици (7-8 см). Концентрацията на саламурата също зависи от желаното време за съхранение. Колкото по-дълго искаме да се запази туршията, толкова по-висок трябва да е процентът на солта.
2. Не забравяйте да добавите копър (семена и стъбла), хрян, чесън, синапено семе, но в умерено количество
Количеството на подправките не трябва да надвишава приблизително 5% от общото тегло на краставиците. Количеството чесън не трябва да е повече от 10-15 гр на 1 кг краставици.
Често към соления разтвор се добавя захар в количество от 8-10 g на 1 kg краставици. Това е важно, ако лятото е облачно и краставиците зреят при по-ниски температури. Също така захарта може да спаси туршията, особено ако използвате леко изсъхнали или големи краставици (от 11 см).
3. Краставиците за мариноване трябва да бъдат добре подбрани и узрели
Това е най-важното условие. Не забравяйте да сортирате краставиците по размер. Има прост начин да определите кои от тях са подходящи за мариноване: погледнете кората им. Ако нейната повърхност е оребрена и има повече от 4 „ръба“, може да мариновате краставичките. Ако повърхността им е гладка, по-добре ги използвайте за салата.
Краставиците, които имат плътна кора и гладка повърхност, са слабо пропускливи за саламура и често се осоляват неравномерно. Но "пъпчивите" краставици са най-подходящи за мариноване.
4. За мариноване използвайте твърда вода, така краставиците ще са по-хрупкави
И обърнете внимание на фазата на Луната. Краставиците, мариновани на пълнолуние и в дните, които го предхождат, стават меки и "кухи".
Първата седмица след новолуние е най-подходящият момент за приготвянето на кисели краставички. Това важи и за киселото зеле. Разбира се, тази препоръка е много субективна.
5. Най-добре е да мариновате краставиците в дъбови или брезови бъчви
Краставиците трябва да бъдат напълно потопени в разтвора, в противен случай те ще потъмнеят и ще осолят неравномерно.
6. Ако не сте напълно сигурни в качеството на краставиците, преди мариноване ги накиснете в чиста вода за 4-8 часа
Ако краставиците са от вашата градина, мариновайте ги в деня на бране.