1. Засаждане на закрито
Засейте ги на закрито 8-10 седмици преди последната пролетна слана и осигурете на разсада оптимални условия и максимална пряка слънчева светлина.
Не трябва да се засенчва от дървета или други градински растения, затова е добре засаждането да се случи в края на март или началото на април. Преди да засадите, е добре да ги накиснете във влажна марля (не вода!) за 2-3 дни.
Кога се подхранва разсадът от пипер? Всеки градинар трябва да знае ТОВА!
2. Подготовка на почвата
Температурата на почвата трябва да бъде поне 20 градуса и е добре да държите семената на топло място за най-добри резултати. Засадете на дълбочина около 2,5-3 см, като почвата трябва да е глинесто-песъчлива, като може да стане по-плодородна, ако добавите 1/3 кофа естествена торф и 1 чаша дървесна пепел към 1 кофа пръст. Една седмица преди да разсадите чушките, изсипете тор или стар компост в градинската почва и не засаждайте на места, където наскоро сте отглеждали например домати, картофи или патладжани.
3. Отстранете върховете на част от разсада
При някои сортове е хубаво след появата на 5-8 листа да махнете върха на растението, като това ще улесни преносимостта и адаптивността му в почвата и ще насърчи плодовитостта му.
4. Засаждане в градината
Чушките се садят като доматите: в средата на май в оранжерия, а след 10 юни (ориентировъчно) на открито. Нощните трябва да са минимум 16 градуса, а тази на почвата 18, като разстоянието между пипера да е около 40-60 см и с не много голяма дълбочина.
Кога се подхранва разсадът от пипер?
5. Поливане и плевене
Почвата трябва да е добре дренирана, затова я поддържайте влажна, като поливате всеки ден, ако живеете на място с по-топъл климат. Плевете внимателно около растенията, стараейки се да не засегнете корените.
6. Прибиране на реколтата
Събираме пипера, веднага след като достигне желания размер и/или цвят. Колкото по-дълго време стоят чушките, толкова по-сладки стават и в тях расте съдържанието на витамин С.