Много изследователи отдавна се опитват да установят връзката между духа и тялото. Учени във Финландия правят проучване чрез 5 експеримента над 700 участници. Целта е да разкрият как различните емоции оказват влияние на различните части на тялото.
1. Радост - СЪРЦЕ
Според традиционната китайска медицина сърцето се асоциира с усещанията за радост и вълнения. В нашия случай, радостта не се приема като удовлетворение и задоволство, а по-скоро като вълнение, въодушевление. Прекалено силните вълнения може да причинят безсъние, безпокойство и сърцебиене.
2. Гняв - ЧЕРЕН ДРОБ
Емоцията гняв се асоциира с холеричен темперамент и може да предизвика раздразнение и възмущение. Вярва се, че тази емоция се “складира” в черния дроб и жлъчката, която съдържа жлъчен сок. Гневът води до главоболие и високо кръвно налягане, което, от своя страна, се отразява негативно на стомаха и далака.
3. Тъга/Безпокойство - БЯЛ ДРОБ
Според традиционната китайска медицина тъгата се отразява на белите дробове, а безпокойството влияе както на белите дробове, така и на дебелото черво. Тези емоции причиняват умора, загуба на въздух или язвен колит.
4. Страх - БЪБРЕЦИ
Ако изпитвате страх за дълъг и продължителен период от време, това може да започне да вреди на бъбреците ви. С това се обяснява инстинкта за уриниране, когато хората изпитват страх, особено децата.
5. Меланхоличност - ДАЛАК
Меланхолията се асоциира с продължителен мисловен процес, който “изпива” цялата ви енергия и води до дисхармония. Затова се смята, че меланхоличните емоции оказват влияние на далака, а това може да причини летаргия и липса на концентрация.