Корите от портокал са богати на важни хранителни вещества, сред които фибри, витамин С и полифеноли. Те са горчиви на вкус, трудни за храносмилане и може да съдържат остатъци от пестициди. Портокалите са едни от най-популярните плодове в света. Обикновено кората се отстранява и изхвърля. В следващите редове ще се опитаме да представим информация за кората от портокал и може ли да се консумира.
Хранителни вещества на портокаловата кора
Портокалите са сочни и сладки цитрусови плодове, богати на витамин С. По-малко известен е фактът, че портокаловите кори също са богати на някои хранителни вещества, сред които фибри, витамин С и растителни съединения като полифеноли.
Само в 1 супена лъжица портокалови кори се съдържат 14% от препоръчителната дневна доза витамин С, почти 3 пъти повече отколкото от вътрешността на плода, както и 4 пъти повече фибри.
Проучвания разкриват, че диета, богата на витамин С, е полезна за сърцето и храносмилането, както и за предпазване от някои видове рак.
Корите от портокал са богати на поливитамин А, фолиева киселина, рибофлавин, витамини В1, В6 и калций. Полифенолите в портокаловите кори предпазват от много хронични заболявания, сред които диабет тип 2, затлъстяване и болестта на Алцхаймер.
Едно изследване в епруветка разкрива, че съдържанието на полифеноли в портокаловите кори е много по-високо отколкото в самия плод.
Почти 90% от етеричните масла в портокаловите кори са съставени от лимонѐн, естествено срещащ се химикал, който е изследван заради своите противовъзпалителни и противоракови свойства, включително срещу рак на кожата.
9 идеи какво да правите с корите на портокалите
Имайки предвид съдържащите се хранителни вещества в портокаловите кори, може да направим извода, че те са полезни за:
* предпазване от сърдечни заболявания
* подпомагане на храносмилането
* предотвратяване на някои видове рак
* помагат в борбата със затлъстяване
* помагат в борбата с болестта на Алцхаймер
* притежават противовъзпалителни и противоракови свойства.
Странични ефекти
Въпреки ползите, консумацията на портокалови кори води до някои странични ефекти.
* съдържание на пестициди
Често в цитрусовите плодове се използват пестициди за защита срещу мухъл и насекоми. Проучвания показват, че вътрешната част на портокала съдържа много ниски или никакви нива на пестициди в сравнение с портокаловите кори. Хроничният прием на пестициди е свързан с отрицателно въздействие върху здравето, включително повишен риск от рак и хормонална дисфункция.
Препоръчва се преди консумация портокалите да се мият обилно с гореща вода, за да се отстрани съдържанието на пестициди.
* трудни за храносмилане
Поради твърдата си текстура и високото съдържание на фибри, портокаловите кори могат да бъдат трудни за смилане. Консумацията на по-големи количества може да доведе до стомашен дискомфорт, като спазми или подуване на корема.
* неприятен вкус
За разлика от плода, кората е твърда, суха и трудна за дъвчене. Освен това, има горчив и не много приятен вкус.
Опитните градинари използват корите от портокалите за това
Как се консумират портокаловите кори?
Може да консумирате кората от портокал директно, но е препоръчително да го правите на малки количества, за да предотвратите стомашно разстройство.
Използвайте нож или белачка за зеленчуци, за да нарежете кората на тънки парчета и да я добавите към вашата салата или смути. Ако предпочитате по-сладък вкус, може да използвате портокаловите кори за приготвяне на мармалад или да ги захаросате.
Какъвто и начин да изберете за консумация, не забравяйте да измиете внимателно кората предварително.
Макар често изхвърляме портокаловите кори, те са богати на важни хранителни вещества, сред които фибри, витамин С и полифеноли. Те са горчиви, трудни за смилане и могат да съдържат остатъци от пестициди. Може да компенсирате много от недостатъците на портокаловите кори, като ги изплакнете под гореща вода и след това добавите малки парченца от тях към смутито или ястия като салати.
Като се има предвид, че може да си набавите подобни хранителни вещества от други плодове и зеленчуци, не е необходимо да ядете портокалови кори.