Решението по Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на министъра на околната среда и водите относно инвестиционно предложение „Изграждане на нова ядрена мощност от най-ново поколение на площадката на АЕЦ „Козлодуй на площадка 2“ не е загубило правно действие към днешна дата. Това е отговорил служебният екоминистър Асен Личев на въпрос, зададен му от депутата Борислав Сандов (Демократична България).
Той е поискал от министъра да му отговори дали издадената ОВОС остава в сила или е загубила своето правно действие, тъй като към момента са изтекли повече от пет години от издаването й, а няма нищо построено на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“.
Съгласно действащия Закон за опазване на околната среда ОВОС губи своето правно действие, ако в продължение на пет години от датата на издаването му не е започнала реализацията на инвестиционното предложение.
Министърът пояснява, че през 2015 г. е било издадено решение по ОВОС, с което осъществяването на инвестиционното предложение е одобрено.
Впоследствие обаче то бива оспорено пред съда. С решение № 6524/17.05.2018 г. на Върховния административен съд (ВАС) е отменен решението за ОВОС е отменено.
Въпросното решение се явява първоинстанционно и бива обжалвано от „АЕЦ Козодуй – Нови мощности“ ЕАД и от министъра на околната среда и водите.
С последващото решение на петчленен състав на ВАС от 02.04.2019 г е отменено предходното и оспорването на ОВОС-а е отхвърлено. Според министър Личев решението за ОВОС на инвестиционното предложение към днешна дата не е загубило правно действие, защото решението на ВАС е влязло в сила от 2-ри април 2019 г.
Справка в Търговския регистър сочи, че дружеството „АЕЦ Козлодуй – нови мощности“ ЕАД е учредено през 2012 година. Еднолична собственост е на държавното дружество АЕЦ „Козлодуй“. Капиталът му към днешна дата е 16 800 000 лв. във вид на 1 680 000 акции.
Компанията „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД е създадена с цел да организира и ръководи целия процес на предпроектно проучване, проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на ядрена енергийна мощност от най-ново поколение (III или III+) на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, с технология – леководен реактор с вода под налягане - PWR, с инсталирана електрическа мощност около 1200 MW.
През март месец от проектната компания съобщиха, че възлагат на „Геоконсулт“ ООД изработването на Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване /ПУП-ПРЗ/ на утвърдената със заповед на Агенцията за ядрено регулиране площадка за разполагане на ядрено съоръжение – ядрена централа.
„С тези дейности ще се изпълнят нормативните изисквания за урегулиране на територията, попадаща в обхвата на площадката. С проекта за ПУП – ПРЗ ще бъдат определени общите правила и норми за устройство и застрояване на територията, на която ще бъде разположена новата ядрена мощност. С плана ще бъдат определени границите, конкретното предназначение и начин на устройство на урегулирания поземлен имот (УПИ)“, уточняват още от компанията.
Чрез това проектиране ще се извърши също анализ на производствени връзки извън площадката на новата ядрена мощност и ще се обвърже взаимодействието й с други производствени звена, разположени на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Ще се съобразят обектите и площадките на ДП „РАО”, „ЕСО“ ЕАД и др.
От там очакват готов ПУП до края на тази година.