Лукът може да бъде основата на голямо разнообразие от ястия, независимо дали са сурови, задушени, печени, на пара или варени. Освен това е надарен с различни полезни свойства. Но има ли вреда от лука и как се отразява на тялото ни?
Ползите от лука за тялото
Съдържанието на хранителни вещества във всеки от сортовете може да варира. Повечето видове обаче съдържат същите микроелементи, които ще помогнат на тялото и здравето. Но, например, зеленият лук съдържа повече растителни антиоксиданти от лука, тъй като има голяма зелена листна част.
Зеленият лук съдържа витамини от група В и големи количества минерали като мед, желязо, манган и калций. В допълнение, зеленолистната част на растението е добър източник на фолиева киселина.
Ако всеки ден ядете ЛУК, с тялото ви ще се случи ето ТОВА
Богат на антиоксиданти
Лукът съдържа над 25 различни флавоноида и е един от най-богатите източници в нашата диета. Той е зареден с растителни химикали, които имат както антиоксидантно, така и противовъзпалително действие. Когато се консумират редовно и в достатъчни количества, тези съединения предпазват от хронични заболявания като рак и диабет.
Например, вид червен лук съдържа антиоксидант, наречен антоцианин. Това е специален растителен пигмент от семейството на флавоноидите, който придава живия цвят на червения лук. Проучване от 2016 г. показа, че хората, които ядат повече храни с антоцианин, имат по-малък риск от сърдечно-съдови заболявания.
Друг вид антиоксидант в лука, кверцетинът, има противовъзпалителни ефекти и се смята, че помага за понижаване на кръвното налягане и контрол на холестерола.
9 впечатляващи ползи за здравето от лука
Лука в салатата си има и своите вреди - ето кои са те?
Основните вредни свойства на лука са неговият дразнещ ефект върху стомашно-чревния тракт, което може да провокира обостряне на пептична язва, гастрит, панкреатит и колит. Прекомерната консумация на различни видове лук може да повиши киселинността в стомаха и дори да има дразнещ ефект върху дихателната система. Затова понякога някои видове лук са противопоказани при пациенти с астма, чернодробни и бъбречни заболявания.
Алергия към лук
Алергията към лука е рядка, но някои хора са силно чувствителни към съдържащите се в него вещества, като някои видове въглехидрати и фибри в състава им. Следователно, страдащите от алергия могат да изпитат храносмилателни проблеми, като киселини или подуване на корема.