България е богата на исторически градове със славно минало, градове, родно място на будители, борци за национална независимост и българщина, личности, чиито подвизи и дела са съхранени завинаги в народната памет. Един от тези градове, изиграли ключова роля като възрожденски центрове в епохата на националноосвободителните борби, е Левскиград. Кой е този град, защо се нарича така и как е съвременното му име ще ви разкажем сега.
Кой град е носел името Левскиград?
Вероятно не е трудно да предположите, че името на Левскиград е свързано с Васил Левски – Апостола на свободата. Съвсем естествено родното му място да носи неговото име като израз на преклонение пред саможертвата и родолюбието му. Тази величествена, горда педя земя, на която е поел първи дъх Левски, днес носи името Карлово – градът жива история, културен, туристически и исторически център в област Пловдив.
Станимака е старото име на кой български град?
Карлово – историята и миналото на града и на името Левскиград
Полегнал в полите на Стара планина, разположен близо до долината с благоуханните рози и прочутото розово масло, известен с паметниците на културата и с родния дом на Апостола, Карлово е кътче за туризъм, отдих и пробуждане на гордостта и българщината.
Създаден през 15 век, Карлово е бил малко селце, населявано век по-късно от 117 мюсюлмански и 162 християнски домакинства. Носело е името Сушица и е дадено за управление на Карлъ Заде Лала Али бей от турския султан. Селището става град в края на 16 век. Старото и първо име на града е Карлова, като произходът на това име се свърза с името на Карлъзаде Али бей, който издига Куршум Джамия в града. Това е най-старата сграда в града, съхранена до днес.
Знаете ли какво е старото име на Велико Търново?
Първото име на града от момента на превръщането му от село Сушица в град до 1953 година изключително напомня настоящето име – Карлова-Карлово. В периода от 1953 година до 1962 година градът носи името Левскиград – на Апостола на Свободата, след което през 1963 година е възстановено старото име, като се променя последната му буква от а на о, с което градът официално става Карлово.
Името на града е променено на Карлово и не запазва това на Левски, но родната къща на Дякона е превърната в музей, който днес буди интереса на посетители и туристи от всички кътчета на България и света. Превръщането на родната къща на Левски в музей се случва през 1937 година, след като е възстановена от опожаряването, претърпяла по време Освободителната война. От юли 2000 година музеят придобива званието държавен културен институт с национално значение. Днес обектът е част от 100-те национални туристически обекта на България и обхваща не само дома на Левски, но и мемориален параклис, построен през 2000 година, както и експозиционната зала, датираща от 1965 година. Паметта на Левски е жива във всяко кътче карловска земя и макар че градът днес не носи името му, то хората го носят в душите си. За вечни времена.