За разлика от кръвното налягане, очното налягане е съвсем различен процес в организма. Неговите нормални стойности са между 10 и 21,5 mmHg, което зависи от всеки пациент и медицинската оценка. Този фактор е важно условие, което трябва да се проверява често, за да се оцени здравето на очите и респективно да се диагностицират евентуални заболявания, както и рисковите обстоятелства за зрението.
Д-р Хилтън Оливейра разказва за този проблем тук. https://drhiltonoliveira.com.br/pressao-ocular-7-fatos-que-voce-precisa-saber/
Защо възниква високо вътреочно налягане?
Още: Кои са най-честите причини за сърбеж на клепачите
Повишаването на очното налягане се причинява от промени в производството на вътреочна течност, която изпълва предната област на очната ябълка. Тази течност се състои от 98% вода и 2% разтворени соли, които подхранват роговицата, насищат очните тъкани с кислород и регулират температурата на очите.Тя се оттича през малък канал от роговицата към ириса. Затова, когато има излишък от това вещество или затруднено изтичане, се наблюдава повишаване на вътреочното налягане, което води до очни нарушения и влошава зрението.
Най-честото и повтарящо се усложнение е глаукомата, при която това повишаване на налягането причинява компресия на сетивните нервни клетки, които се увреждат и умират. Високото вътреочно налягане обаче може да бъде причинено и от други фактори, като лекарства, съществуващи заболявания, операция или очна травма.
Симптоми на високо вътреочно налягане
Симптомите ще зависят от причините за промяната, но като цяло началните етапи са без признаци, т. е. асимптоматични. Когато все пак има симптоми, те обикновено са замъглено зрение и липса на яснота в зрителното поле, червени очи, главоболие, прогресивна загуба на периферно зрение и дори гадене.
Още: Зелените очи крият рискове за здравето: Офталмолог разкрива защо
Рискови фактори за промени във вътреочното налягане
Някои състояния могат да бъдат причини и рискови фактори за високо кръвно налягане в очите, като: напреднала възраст, генетика (фамилна анамнеза за глаукома), тънка роговица, катаракта, диабет или хипертония.
Арбовируси (пренасяни от кърлежи и комари)
Вирусни заболявания като треската денга, зика, чикунгуня и жълта треска имат очни симптоми, които могат да включват промени във вътреочното налягане.
Още: Японски учени възстановиха зрението на пациенти с помощта на стволови клетки
Антихипертензивни лекарства
Неправилната им или прекомерна употреба може да доведе до повишено очно налягане и развитие на глаукома.
Хормонални промени
Хормоналните промени, като менопаузата, също може да повлияят на вътреочното налягане, което влошава зрението и може да влоши други очни заболявания, като глаукома и пресбиопия.
Неправилно използване на капки за очи
Самолечението винаги е грешна практика и може да създаде много рискове за здравето. Някои капки за очи може да повишат вътреочното налягане, което допринася за развитието на глаукома. Затова при възможност редовно се консултирайте с вашия офталмолог.
Хипертония и проблеми с кръвообращението
Проблеми, които засягат кръвообращението, може да доведат до запушване на кръвоносни съдове в ретината и повишено очно налягане, причинявайки кръвоизлив и наранявания, които влияят на качеството на зрението. Сред усложненията може да възникне развитие на неоваскуларна глаукома.
Диабетна ретинопатия
Често срещано заболяване при диабетици, ретинопатията може да бъде и от хипертоничен тип, свързана с високо кръвно налягане.
Глаукома
Когато нервните клетки, отговорни за пренасянето на цялата визуална информация от зрителния нерв към мозъка чрез нервни импулси, са увредени, то обичайната причина най-често е повишеното очно налягане. Заболяването засяга предимно периферното зрение, където има прогресивно намаляване на зрителното поле, а в напреднал стадий се засяга и централното зрение. Глаукомата може да бъде и от други видове, като вродена или вторична; понякога се появява също и без повишаване на вътреочното налягане.
Нормално очно налягане
Нормалното очно налягане се установява при нива от 12 до 22 mm Hg. В тези граници специалистът счита, че нервът на очите ви е в перфектно състояние. Тоест, в очните кухини няма излишна течност.
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---