Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лечебни свойства на градинския чай

12 март 2022, 14:25 часа

Съществуват около 900 вида градински чай. Само няколко от тях имат полезни свойства, включително: лечебният градински чай, салвия, испанска градински чай и етиопски градински чай.

Какви са лечебните свойства на градинския чай

Лечебните свойства на градинския чай се обясняват с високото съдържание на полезни вещества в него - етерични масла, минерални соли, фитонциди, алкалоиди, флавоноиди, органични киселини, танини, смоли и др.

Свойства на чая от салвия

Салвията има противовъзпалително, антимикробно, кръвоспиращо, тонизиращо, стягащо, аналгетично, отхрачващо, диуретично, газогонно действие. Тя помага за подобрява работата в стомашно-чревния тракт, както и за намаляване на изпотяването.

Салвия традиционно се смятала от миналото за "женска" билка, която помага при различни гинекологични заболявания ( млечница, вулвит, вагинит). Това е в резултат на съдържащите се в растението фитохормони, сходни по действие с женското тяло с естроген. Салвия също помага за увеличаване на сексуалното желание. Известно е, че в миналото женското безплодие е било лекувано с инфузия от семената на това растение.

Още лековити свойства в градинския чай

Свойствата на градинския чай помагат и при лечението на заболявания като: тонзилит, бронхит, гингивит, стоматит, ишиас, диабет, полиартрит. Салвията е част от лекарствата за лечение на гнойни рани, язви, циреи, изгаряния, псориазис, невродермит, екзема. Може дори да облекчи пристъпите на астма.

Салвията помага за укрепване на нервната система, подобрява паметта, помага при лечение на възпалителни процеси в бъбреците, пикочните и жлъчните мехури. Използва се и при лечение на рак.

Салвия чай съдържа естествени антиоксиданти, които помагат срещу свободните радикали, които увреждат кожата и водят до стареене. Използвайки продукти на основата на градински чай (след задължителна консултация с лекар), можете да удължите младостта на целия организъм.

Салвия - противопоказания

И самият чай градински има някои противопоказания. Например, не трябва да се използва при епилепсия, остри възпаления на бъбреците и силна кашлица. Също така чаят градински трябва да се изхвърли по време на бременност и остър нефрит. Ако няма основания за противопоказание, то трябва да се използва в посочените дози (които не трябва да се надценяват) и не повече от 3 последователни месеца, в противен случай може да започне дразнене на лигавиците.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес