Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира жлъчката в нашето тяло?

20 февруари 2024, 14:44 часа

Жлъчният мехур е един от органите на храносмилателната система. Той натрупва и отделя жлъчка, която е необходима по време на храносмилането за разграждането на мазнините. Проблемите с нея най-често възникват поради неправилно хранене, например поради преяждане. При неправилна работа на жлъчния мехур се нарушава секрецията на жлъчка, променя се съставът й, може да застоява и да се образуват камъни в жлъчката. Поради това функционирането на други храносмилателни органи може да бъде нарушено.

Ролята на жлъчния мехур в организма

Заедно с каналите жлъчният мехур образува жлъчната система, която осигурява натрупването, съхранението и секрецията на жлъчката.

Жлъчката е храносмилателна течност, която изпълнява няколко функции:

·         осигурява разграждането и усвояването на мазнините;

·         регулира дейността на чревните ензими и ензимите на панкреаса;

·         има бактерицидни свойства;

·         активира подвижността на тънките черва;

·         участва в отделителните процеси.

При болна жлъчка - ето какво не е добре да ядем

Жлъчката се секретира от черния дроб, а жлъчният мехур само я съхранява. Човешкият черен дроб може да произвежда от 500 до 1000 ml жлъчка на ден. Тя навлиза в жлъчния мехур през системата от канали. Събира около 50 мл жлъчка. Всеки път, когато човек яде и храната навлиза в дванадесетопръстника, стените на жлъчния мехур се свиват и жлъчката се освобождава в чревния лумен.

Къде се намира жлъчката в нашето тяло?

Жлъчният мехур се намира в десния хипохондриум под черния дроб. Прилепва плътно към него от долната страна и влиза в контакт със стомаха, тънките черва и лигавицата на коремната кухина. Жлъчният мехур е свързан с черния дроб чрез канал, през който се движи жлъчката. Това е малък орган, обикновено не може да се усети.

Първите симптоми, които показват, че жлъчката ви е силно възпалена

Функции на жлъчния мехур

Жлъчката се произвежда постоянно от черния дроб, но е необходима само по време на храносмилането, докато храната е в стомаха. През останалото време се натрупва и съхранява в жлъчния мехур. В този случай тялото изпълнява няколко функции:

·         Резервоар. В периоди, когато храносмилането не се извършва, жлъчката постепенно се натрупва в жлъчния мехур.

·         Евакуация. По време на храносмилането жлъчката се освобождава и се движи през каналите в лумена на дванадесетопръстника.

·         Концентрация. Когато жлъчката се натрупва, тя постепенно се сгъстява и концентрацията на киселини се променя, така че секрецията не уврежда лигавицата на храносмилателния тракт и осигурява разграждането на липидите. Това е необходимо, например, ако човек не яде дълго време и няма изтичане на жлъчка.

·         Абсорбция. Стените на органа абсорбират излишната течност, поради което концентрацията на секрецията се увеличава. Възможно е да се абсорбира не само течност, но и други компоненти, съдържащи се в излишък в жлъчката.

·         Секреторна. Жлезите в шийката на жлъчния мехур отделят слуз, която е необходима за движението на жлъчката.

Когато процесът на храносмилане започне, жлъчният мехур се свива, сфинктерите на каналите се отварят и жлъчката навлиза в дванадесетопръстника. Когато жлъчката изпълни функциите си, стените на жлъчния мехур започват да произвеждат хормона антихолецистокинин. Под действието му органът се отпуска, сфинктерът се затваря и жлъчката спира да тече в дванадесетопръстника.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес