Според изследване на психолозите Сюзън Хайтлер и Шарън Ливингстън, публикувано в изданието Bright Side, само 50% от хората, които считаме за приятели, ни отвръщат със същото. Те прекарват времето си с нас, защото искат нещо в замяна или просто защото мислят, че да имат много приятели е добре за имиджа им.
Дори приятелството ви да започва с взаимен интерес, във времето може изцяло да се промени към нещо истинско и безкористно. Естествено, недоразумения и спорове винаги има между близки хора, но, ако тази връзка ви кара да се чувствате некомфортно и често ви разстройва, може би е време да решите трябва ли да продължава така.
Ето няколко знака, които според психолозите на същото проучване, показват, че е препоръчително да си преосмислите приятелството с тези хора:
1. Приятелят ви кара да се съревновавате с другите му приятели.
“Мария ми подари такава страхотна спирала, тя е истински приятел!”
“Само да поискам пари назаем от Ана и винаги ми дава”
Приятелят ви непрестанно говори за другите си приятели, колко добре си прекарват, колко неща му дават. И това ви кара да се чувствате безполезни и не толкова значими.
2. През по-голямата част от срещите си говорите за проблемите на приятеля си и той определено не се интересува от вашите проблеми.
Говори само за совите проблеми в работата, в семейството, с финансите. Вие сте само слушател. В момента, в който искате да кажете нещо или споделите проблем, виждате, че приятелят ви изобщо не се интересува, прекъсва ви или започва да говори по телефона. Все си намира причина да не ви слуша.
3. Критикува ви непрестанно, но не приема критика от вас.
“Изглеждаш по-добре с дълга коса! Кой, освен мен, ще ти каже истината!”
Искреността в приятелството е много важна, а конструктивната критика е доста полезна. Но токсичният приятел не ви щади, като ви казва, че трябва да ходите на фитнес или по-добре да се подстрижете. Целта в тези случаи не е да ви кажат истината, а да ви унижат. Но, ако вие правите същото, ще се възмути.
4. Вие предлагате да се срещнете по-често от него.
“Оу, извинявай, съвсем забравих за нашата среща, в момента съм навън с Мария”.
Приятелят ви явно няма интерес да комуникира с вас и не допринася за приятелството ви. Ако прекалява с обратното също не е добре. Ако непрестанно иска да се срещате и да окупира цялото ви свободно време, е доста досадно.
5. Приятелят ви мисли, че ви трябва промяна.
Ако имате спор с познат или на работата, приятелят ви винаги смята, че вие бъркате, че трябва да се държите по-кротко и не така импулсивно, или нещо друго. Във всеки случай все вижда причината във вас, а не в другата страна.
6. Приятелят ви е емоционално нестабилен с вас - открит и мил или много студен и безразличен.
Непостоянството и непредсказуемостта в поведението на приятеля ви винаги ви изкарват от равновесие. Вчера си говорихте прекрасно по телефона, а днес той ви игнорира, а вие се питате къде сбъркахте.
7. Постоянно се притеснявате да не кажете нещо неуместно, което ще го разстрои.
“Хайде да гледаме филма “Наистина любов!”
“Не запомни ли, че мразя романтични комедии!”