Копърът е една от най-популярните билки от дълбока древност. Това растение се консумира сурово, замразено и изсушено.
Дори тези, които не разполагат с вила, биха могли да си гледат пресен копър без проблем в домашни условия. Съветите на портала градинарите ще ви помогнат да подредите мини-зеленчуковата си градина с полезни зелени на перваза на прозореца.
Подготовка на семената
Опитните градинари съветват да проверите семената на копъра преди да се заемете със сеенето. Развалените или твърде стари трябва да бъдат изхвърлени незабавно - те няма да дадат реколта.
Обвивката на семената на копъра съдържа етерични масла, които имат лош ефект върху кълняемостта. По-добре е да накиснете семената във вода за кратко време преди засаждането.
Избор на почвата
Въпреки че копърът е непретенциозна билка, добра реколта може да се получи само при използване на почва, подходяща за растението. Копърът расте добре на лека до средно глинеста почва.
Почвата трябва да бъде неутрална или слабо кисела, с рН в диапазона 6,5-7,0. Преди да засадите в земята, е добре да си приготвите сложен тор за зеленчуци. Не е добре да иползвате почвата, в която преди е бил отглеждан копър.
Правила за садене
Една от основните грешки, които се допускат при отглеждането на копър у дома е прекалено плътното засаждане. Разстоянието между семената в голяма саксия трябва да е минимум 2 - 3 cm, а разстоянието между два реда растения трябва да бъде поне 10 cm.
За отглеждане на зеленина се препоръчва използването на контейнер с височина най-малко 30 см. Препоръките за размерите на контейнерите могат да варират в зависимост от вида на растението.
Грижи за разсада
Копърът е много чувствителен към слънчевата светлина. Недостатъчното осветление води до положение, при което растенията ще се развиват бавно. Почвата трябва да се навлажнява редовно. Ако билките ви не растат добре, можете да ги подхранвате с течен зеленчуков тор.
На перваза на прозореца можете да създадете истинска зеленчукова градина от вкусни и здравословни растения. Предварително, обаче, трябва да се консултирате с градинар, който да ви запознае с тънкостите за всяко растение, което искате да отглеждате. Истинско богатство е да можете да си наберете копър или магданоз за ястието, което приготвяте. Несравнимо е с изсушените варианти, които купуваме от магазините.